Gündem Haberleri

  Yine aynı senaryo

  Hürriyet Planet
  24.05.2011 - 12:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa hava trafiği kurumu Eurocontrol, İzlanda'da hafta sonunda patlayan Grimsvötn yanardağının yaydığı kül bulutu nedeniyle İrlanda, İskoçya ve İskandinav ülkelerinin bir kısmında 500 dolayında uçuşun iptal edilebileceğini bildirdi.

  Eurocontrol, şu ana kadar İngiltere hava sahası üzerindeki 250 uçuşun iptal edildiğini belirtti.

  İngiliz hava trafik kontrolörleri ajansı, İngiltere'deki havaalanlarının açık kalacağını, ancak uçuşlarda bugün yerel saatle 13:00 ila 18:00 arasında kül bulutu nedeniyle aksamalar olacağını bildirdi.

  Kül bulutundan, Kuzey İrlanda'nın Londonderry, İskoçya'nın Glasgow, Edinburgh ve Prestwick ile İngiltere'nin kuzeyindeki Newcastle, Carlisle, Durham  Tees Valley ve Cumbernauld'daki havaalanlarının etkileneceği belirtildi.

  Eurocontrol yetkilisi Brian Flynn, İngiltere'ye resmi ziyarette bulunan ABD Başkanı Barack Obama'nın dün başlayan 6 günlük Avrupa turunun bu durumdan etkileneceğini sanmadığını ifade etti.

  Flynn, "Obama'nın Avrupa ziyaretlerini planlanan şekilde sürdüreceğini sanıyorum" dedi. Obama, kül bulutu nedeniyle İrlanda ziyaretini kısa keserek İngiltere'ye geçmişti.

  Avrupa'da bu dönemde günde 30 binden fazla uçuş yapılıyor.

  KÜL KÂBUSU GERİ DÖNDÜ / FOTO GALERİ

  Grimsvötn yanardağından yayılan küllerin bugün Norveç ve Danimarka'ya ulaştığı bildirildi.

   Norveç havalimanı operatörü Avinor, Grimsvötn volkanının yaydığı küllerin Stavanger ve Kormöy havalimanlarında trafiği aksattığını, kül bulutlarının ülkenin güneyine de yayılmasının beklendiğini belirtti.

  Danimarkalı yetkililer de ülkenin kuzeybatısında 6 kilometrenin altındaki hava sahasını kapattıklarını söylediler. Yetkililer, bu bölgede havalimanı olmadığı ancak küllerin Kopenhag havalimanında bazı iptallere yol açtığını ifade etti.

  Bu arada İzlandalı yetkililer, Avrupa'da endişeye neden olan Grimsvötn yanardağındaki kül püskürmesinin gece azalmaya devam ettiğini belirterek, kül bulutunun bugün en aşağı seviyede bulunduğunu söyledi.

  Kül bulutunun dün 7 ila 8 km yükseklikte olduğunu, gece ise 3 ila 5 km irtifaya düştüğünü belirten yetkililer, bunun büyük olasılıkla yanardağın faaliyetinin azalmasından ve şiddetli rüzgarlardan kaynaklandığını bildirdi.

  AVRUPA'DA YANARDAĞ ALARMI / WEB TV

  "TÜRKİYE İÇİN ŞİMDİLİK TEHLİKE YOK"

  Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Saydam, İzlanda'da Grimsvötn Yanardağı'nın kül püskürtmeye başlamasının Türkiye için şimdilik bir tehlike yaratmadığını, ancak kesin bir açıklama için, hava akımlarının yönünün dikkatle takip edilmesi gerektiğini bildirdi.

  Saydam, Grimsvötn'un yanardağ yeniden faaliyete geçmesine ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, yanardağdan çıkan toz bulutunun yerden çok yükseklere çıkmadığından Türkiye için şimdilik bir tehlike yaratmadığını belirtti.

  Uydu görüntülerinde, yanardağ tozlarının bulutların alt tarafında görüldüğünü ifade eden Saydam, şu bilgileri verdi:

  “Bölgede yağış da var. Demek ki kısa zamanda atmosferdeki toz kümesi yere inecek ancak toz çıkışı devam edecek olursa önce Avrupa'ya daha sonra da Karadeniz üzerine ulaşma olasılığı var. Bu bölgeden gelecek hava kütlesinin beş gün içerisinde nasıl hareket edeceği önemli. Bu nedenle gelecek günlere ilişkin kesin bir açıklama için, bölge üzerinden gelecek hava akımlarının yönünün dikkatle takibi gerekiyor.”

  Saydam, uydu verilerinin, İzlanda üzerinden gelecek hava kütlesinin Avrupa'nın çeşitli yerlerine dağılacağı ve yer seviyesine kadar ineceğini gösterdiğini belirtti.

  Prof. Dr. Saydam, yanardağ küllerinin zımpara taşı gibi görev yapabilen maddeler olduğundan uçak motorlarına zarar verebildiğini sözlerine ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı