Gündem Haberleri

  Yine Aktütün

  ANKARA / DHA
  05.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  K. Irak’taki Zap kampından Aktütün Jandarma Sınır Bölüğü’ne 350 kişilik bir grupla saldırı düzenleyen PKK’lı teröristler 15 Mehmetçiği şehit etti.

  İŞTE O KAHRAMAN ŞEHİTLERİMİZ

   

  AKTÜTÜN KARAKOLU'NUN FOTOĞRAFLARI

  2 uzman erbaş kayboldu. 22 asker de yaralandı. Kayıpların büyük bölümü, Aktütün’e 4 kilometre uzaklıktaki Bayraktepe’deki emniyet timlerinde meydana geldi. 5 saat süren çatışmalarda 23 PKK’lı öldürüldü. Topçu ateşinde ölen terörist sayısı ise belirsiz.

  BAYRAM tatilinin son günlerinde Hakkári’den gelen haberle yüreklere ateş düştü. Bölücü terör örgütünün, Hakkári-Irak sınırında sıfır noktasında görev yapan Aktütün Jandarma Sınır Bölüğü’ne 350 teröristle düzenlediği saldırıda 15 asker şehit oldu. 2 uzman erbaş kayboldu. 22 asker de yaralandı. Gündüz başlayan ve 5 saat süren çatışmalar sırasında en az 23 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı. Terör örgütünün uzun süren hazırlıkla Kuzey Irak’taki Zap kapmından düzenlediği anlaşılan saldırının, Meclis’te çarşamba günü görüşülecek sınır ötesi operasyon tezkeresinin öncesine rastlaması dikkat çekti.

  Bölüğün güvenlik grubuna saldırdılar

  11 Mayıs 2008’deki terörist saldırıyla gündeme gelen Şemdinli sınırındaki Aktütün Jandarma Sınır Bölüğü, önceki gün yine teröristlerin hedefi oldu. Irak’ın kuzeyinden gelen terörist grup, öğle saatlerinde sınıra 4 kilometredeki Aktütün Karakolu’nun batı yönünden güvenliğini sağlayan sıfır noktadaki Bayraktepe timlerine saldırdı. Teröristler, sınır yakınına taşıdıkları ağır silahlarla Bayraktepe’nin yanı sıra, Aktütün Karakolu’ndaki bölüğü de ateş altında aldı. Şehit ve yaralıların büyük bölümü Bayraktepe’deki emniyet timlerinden oldu.

  Bayraktepe’de 100 asker varmış

  Genelkurmay Başkanlığı, emniyet unsurlarının, saldırıdan önce bir jandarma özel harekát timiyle takviye edildiğini, çatışma sırasında Bayraktepe’de bir bölüğe (100 asker dolayında) yakın kuvvet bulunduğunu açıkladı. Cuma günü öğle saatlerinde başlayan çatışmalar, akşam hava kararıncaya kadar yaklaşık 5 saat dolayında sürdü.

  Genelkurmay: 2 bölükle takviye

  Saldırının bilançosu dün sabah erken saatte Genelkurmay Başkanlığı’nda açıklandı. Genelkurmay personeli dün sabah 05.00’te karargáha çağrılırken, basına da saat 09.00’da acil açıklama yapılacağı duyuruldu. Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak yaptığı açıklamada, saldırı üzerine bölgenin bir jandarma özel harekát bölüğü ve bir komanda bölüğü ile takviye edildiğini belirtti. Gürak, saldırıdan önce görüntü alınan bölgelerin topçu ve havanlarla ateş altına alındığını, iki kol taarruz helikopterinin (Cobra tipi 4 ila 6 saldırı helikopteri) bölgede görev yaptığını açıkladı.

  Zayiat, Irak’tan yapılan atışlardan

  Gürak, şu bilgileri verdi:

  "Aktütün Karakolu’na 10 kilometre mesafede Irak’ın kuzeyinde bir terörist grup tespit edilmiş ve bu terörist grup önce hava kuvvetleri, daha sonra topçu tarafından ateş altına alınmıştır. Çatışmalar akşam karanlığına kadar devam etmiştir. Çatışmalar esnasında bir astsubay, 6 uzman erbaş, 8 erbaş ve er olmak üzere 15 güvenlik görevlisi şehit olmuştur. Zayiatın büyük kısmı Irak’ın kuzeyinden yapılan ağır silah atışları nedeniyle meydana gelmiştir.

  Topçu ateşinde ölenler belirsiz

  Çatışmada yaralanan personel tedavi edilmek üzere uçakla Ankara’ya getirilmektedir. 2 uzman erbaş ile henüz temas kurulamamış olup bölgede arama faaliyetleri devam etmektedir. Çatışmalar süresince 23 terörist etkisiz hale getirilmiş olup hava kuvvetleri ve topçu ateşleri sonucunda etkisiz hale getirilen terörist sayısı henüz tespit edilememiştir. Bölücü terör örgütü ile mücadeleye, yurtiçinde ve yurtdışında artan bir kararlılıkla devam edilecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmamalıdır."

  İşte Aktütün'den yeni fotoğraflar...

   
   
   
   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı