Gündem Haberleri

  Yimpaş'ta iki dava zaman aşımına uğradı

  ANKA
  09.07.2007 - 09:10 | Son Güncelleme:

  AKP'li bir milletvekilinin cenazesinde bakanlarla görüntülenmesi ile gündeme gelen, Almanya'nın kırmızı bültenle aradığı Yimpaş Holding'in patronu Dursun Uyar'ın da aralarında bulunduğu 11 sanık hakkında açılan davada hapis kararı çıktı. Yargıtay, Uyar ve Yimpaş yöneticileri hakkındaki “Sermaye Piyasası Kanunu”na muhalefetten 2’şer yıl hapis ve 10’ar bin YTL para cezasını onadı. Mahkeme, Dursun Uyar ve Yimpaş yönetim kurulu üyelerini, önce gurbetçilerden para toplayıp sonra SPK’dan izin almasını kanuna aykırı buldu ve bunu suç olarak nitelendirdi.

  Sermaye Piyasası Kurulu yetkilileri de, bugüne kadar Yimpaş Holding ve halka açık şirketlerinin yöneticileri hakkında "izinsiz halka arz", "SPK uzmanlarına bilgi ve belge vermeme" ve "imzada sahtecilik" gibi iddialarla suç duyurularında bulunduğunu anımsatırken, konuya ilişkin olarak yeterli bilgi ve belgeye ulaşılamadığına dikkat çektiler.

  Yurtdışından toplanan paraların transferlerini banka, özel finans kurumu ve şirket çalışanları aracılığıyla gerçekleştiren Yimpaş Holding ve halka açık şirketleri hakkında SPK tarafından yapılan suç duyurularının ardından 9 dava açılmıştı. Holding ile halka açık şirketlerinin yöneticileri hakkında, "gerçeğe aykırı bilgi verme, izinsiz halka arz, imzada sahtecilik" gibi iddialarla açılan davaların bazılarında, Şartla Salıverilme Yasası uyarınca davaların kesin hükme bağlanmasının ertelenmesi kararı çıkmıştı.

  Yargıtay, binlerce gurbetçiyi mağdur eden Yimpaş Holding yöneticileri hakkında “Sermaye Piyasası Kanunu’na muhalefet etmekten 2 yıl hapi ve 10’ar bin YTL tutarında para cezasını” onadı. Daire, sermaye artırımı yapan Yimpaş’ın binlerce gurbetçiden para toplayıp ardından da SPK’dan izin istemesini kanuna aykırı buldu ve bunu suç olarak niletendirdi.

  SPK: YETERLİ BELGE YOK

  SPK yetkilileri, bugüne kadar Yimpaş Holding ve halka açık şirketlerinin yöneticileri hakkında "izinsiz halka arz", "SPK uzmanlarına bilgi ve belge vermeme" ve "imzada sahtecilik" gibi iddialarla suç duyurularında bulunduğunu anımsatırken, konuya ilişkin olarak yeterli bilgi ve belgeye ulaşılamadığına dikkat çektiler.

  KURUL'DAN ÜÇ UYARI

  Bu arada SPK, Mart 2007'de, Yimpaş Grubu'na, özel durum açıklamalarını zamanında yapmadığı için 3 ayrı uyarının yanısıra, sermasiyle ilgili gerekli bildirimin yapılmadığı nedeniyle de para cezası verilmesine karar verdi.

  SPK, Yimpaş Yozgat İhtiyaç Maddeleri Pazarlama ve Ticaret’e bir defa olmak üzere özel durum açıklamasını zamanında yapmadığı uyarı cezası verdi. Kurul ayrıca Yimpaş Yozgat İhtiyaç Maddeleri’ne esas sözleşmesinin sermaye maddesiyle ilgili tadil metnini SPK’ya göndermemesi nedeniyle de 11 bin 836 YTL’lik idari para cezası verilmesine karar verdi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı