Gündem Haberleri

  Yılmaz'dan Mumcu'ya üslup uyarısı

  Hürriyet Haber
  19.11.2001 - 14:02 | Son Güncelleme:

  Ecevit'e "21. yy'ın başbakanı olamaz" diyen Mumcu Yılmaz'la görüştü. Mumcu, "Başkanım üslubumdan rahatsız. İçerikte mutabıkız. İstifa yok. Polemik bitecek" dedi.

  Koalisyonun eski Turizm Bakanı ve ANAP'ta ikinci adam olan Erkan Mumcu'nun Başbakan Ecevit'e yönelik sözleriyle başlayan tartışma şimdilik sonlandı. ANAP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz'la görüşen Mumcu, "Ben Sayın Ecevit'in şahsını değil, anlayışını eleştirdim. Ancak üslubum yanlıştı. Bundan dolayı da üzgünüm" dedi.

  Sözlerini 'iletişim kazası' olarak niteleyen Mumcu, Yılmaz'la görüşmesinin ardından NTV muhabirine yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

  "İzmirde yaptığım görüşmedeki sözlerimi de konuştuk. Konuşmamın arka planını anlattım. Nasıl bir psikoloji içinde konuştuğumu söyledim. Kendisi bundan hoşnut olmadığını ve üslubumdan rahatsız olduğunu söyledi. Sonuçta bu polemiği burada bırakmak gerektiğini konuştuk. Sayın Başkan, içerik konusunda söylediklerimde mutabık, bunda bir sorun yok. 15 gündür iş üslup sorununda odaklandı. Demek ki bazen böyle iletişim kazaları olabiliyor."

  Mumcu, koalisyonun geleceğinin böyle küçük meselelerde olmadığını vurguladı ve istifasının söz konusu olmadığını belirtti.

  NEDEN İÇERİK TARTIŞILMIYOR?

  İstanbul'a gelişinde Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mumcu "Doğrusu geriye baktığımda o üslup içinde söylenmemesi gerektiğini ben de kabul ediyorum. Ama niye hiç ne söylediğim düşünce olarak, ne ifade ettiğim, neyi önerdiğim, bunun bugünkü Türkiye'nin hangi ihtiyacına karşılık geldiği konuşulmadı? Bunu da şaşkınlıkla karşılıyorum." "Her türlü eleştiriye açık bir çözüm raporu ortaya koyduklarını''ifade eden Mumcu, ''Hiç kimse bu içeriğe ilişkin bir şey söylemedi. Herkes üsluba yönelik...'' diye konuştu.

  BU TARTIŞMAYI BURADA NOKTALIYORUZ
    
  Mumcu, gazetecilerin bu konuda sorularını sürdürmeleri üzerine, ''Bu tartışmayı burada noktalıyoruz'' dedi. Mumcu, şunları kaydetti: "Sayın Genel Başkan'a ilişkin şeyleri izin verirseniz ben yapmayayım, sözleri söylemeyeyim... Ancak 'bu tartışmayı, polemiği uzatmanın hiçbir yararı olmayacağını, sonuçta bizim özellikle ortaya koyduğumuz çözüm paketiyle uzlaşma aradığımızı, uzlaşmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz alanda bizim başlattığımız bir polemiğin bir katkı sağlamayacağını' ifade etti. Ben de kendisine hak veriyorum.''

  BAZEN BÖYLE İLETİŞİM KAZALARI OLABİLİYOR
    
  ''Görüşler yerine hala üslubun tartışıldığını ve bunu anlayamadığını, Genel Başkan Yılmaz'ın 'görüşlerinin içeriği' konusunda kendileriyle mutabık olduğunu ve bu konuda bir sorun olmadığını'' dile getiren Mumcu, şunları söyledi:

  ''Ama zaten kamuoyu da ya da başka insanlar da görüşlerimizin içeriğini tartışmıyorlar. Maalesef tartışmıyorlar. Sonuçta 15 gündür iletişimini kurmaya çalıştığımız bir 'çözüm raporu'nun, sadece Sayın Başbakan'ı ilgilendiren bir üslup sorununda iş odaklandı. Demek ki bazen böyle iletişim kazaları olabiliyor.'' 

  OKUYAN: SÖZLERİ ANAP'I BAĞLAMAZ

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Mumcu'nun, Başbakan Ecevit'e yönelik eleştirilerinin, ANAP'ı bağlamadığını söyledi. ''Mumcu ne yapmaya çalışıyor?'' şeklindeki bir soru üzerine Okuyan, bu soruya en iyi cevabı Erkan Mumcu'nun vereceğini belirterek,''Onu Sayın Mumcu'ya soracaksınız, ama ANAP Mumcu'dan ibaret değildir.Mumcu'nun takındığı üslup, doğru bir üslup değildir'' dedi.

  GEMİCİ: TÜRKİYE'NİN BİRAZ AZ KONUŞMAYA, İHTİYACI VAR
   
  Devlet Bakanı Hasan Gemici, Mumcu'nun, Başbakan Ecevit hakkındaki sözlerine ilişkin olarak "Şimdi 'Böyle bir şeyi söyleyeyim de akıllı desinler' diye, sorumlu sorumsuz herkes, her konuda görüş ortaya koyuyor. Gerçekten Türkiye'nin biraz az konuşmaya, biraz itinaya ihtiyacı var" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı