Gündem Haberleri

  Yılmaz'a seçim şartı

  Hürriyet Haber
  25.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yılmaz'ın hükümet için ötanazi istediğini söyleyen CHP Lideri Baykal, ‘‘Ya gel ekimde seçime gidelim, ya da kendine başka destek bul’’ dedi. Baykal, mazeretler hükümeti haline gelen bu hükümeti daha fazla taşıyamayacaklarını belirtti.

  CHP Lideri Deniz Baykal, Başbakan Mesut Yılmaz'a ‘‘Ya bana gel ekimde seçim kararı alalım, ya da kendine başka destek bul. Hükümeti desteklememizde ülke yararı kalmamıştır’’ restini çekti.

  Baykal, Yılmaz'a, hükümetin Sonbaharda erken seçim kararı alması halinde geleceği birlikte planlayacaklarını söyledi. Baykal, Cumhurbaşkanı Demirel'in ‘‘Seçim çözüm getirmez’’ açıklamasına da, ‘‘Sen sadece dernekleri kabul etmek için mi oradasın? Cumhurbaşkanı sadece hükümetin değil, bütün Türkiye'nin cumhurbaşkanıdır’’ tepkisini gösterdi.

  Baykal dün CHP Grubu'nda, Yılmaz'ın başka taraflara saldırdığını, ancak geri tepince şimdi CHP ile kavga etme stratejisi başlattığını savundu. Baykal, ‘‘Bize saldıran, meydan okuyan değil, ‘Yanlış anlaşıldım' diyen Başbakan'dır. Bitmiş, tükenmiş, eş-dost hükümeti haline dönüşmüş, başarısızlıklar ve mazeretler hükümeti olan bu hükümeti, CHP artık taşımayacaktır’’ diye konuştu. Baykal, Genelkurmay’ın 3 gazeteciye yasak koyması nedeniyle de Yılmaz'ı eleştirerek, ‘‘Yasak Genelkurmay'ın takdiridir diyor. Başbakan'a düşen görev, onun sözlerini yansıtan gazetecilere yaptırım uygulanmasına sessiz kalmak olmamalıdır. Eğer bu sözleri söylemediysen çıkıp söylemedim dersin, söylediysen de sahip çıkarsın’’ dedi. Baykal'ın açıklamaları özetle şöyle:

  CHP OLMAZSA SEN OLMAZSIN

  Sayın Mesut Yılmaz'a küçük bir önerim var, demokrasi ve demokratik sözünü artık ağzına almasın. Türkiye'ye demokrasiyi getiren CHP'nin, bir ara rejimden sonra siyasete girmiş Yılmaz'dan demokrasi dersi almaya ihtiyacı yoktur. CHP'ye demokrasi dersi vermeye kalkan Yılmaz, TSK bildirisi karşısında, ‘Demokratik tavırdır, geç kalmıştır’ diyor. Yılmaz bilsin ki; yapılan bütün U dönüşleri, tüm zik-zaklar, biz rejimin sağlığı açısından fazla irdelemesek de siyaset tarihinde yerini alacaktır. Hükümet geleceğinden umudu kesmiş ve CHP'ye saldırmaya başlamıştır. CHP olmazsa sen bu parlamentoda ayakta kalamazsın.

  1998'DE SEÇİM OLSUN

  Türkiye seçimi kararlaştırmak ve planlamak zorundadır. Bizim seçim önerimiz şudur: İmkan varsa bunu hükümetle elbirliğiyle kotarmamız lazım. Türkiye hepimizindir. Acil, derhal demiyorum. 1998 Sonbaharı'na dönük seçim planlamasını Türkiye yapmalıdır. O tarihe kadar da gerekli yasal düzenlemeleri gerçekleştirelim. Bu seçimi önlemek Yılmaz'ın ya da hükümetin takdiriyle mümkün değildir.

  Hükümet ötanazi istiyor

  Sen, CHP'yi kendini taşımaya mahkûm mu sanıyorsun? Bu hükümet ötanazi istiyor. Yılmaz, ‘Çektiklerim artık yeter, ne olur bitirin bu işi’ diyor. ‘CHP desteğini çekti, ben gereğini yapıp güvenoyu isteyeyim’ demiyor. İstifayı göze alamıyor. Seçim istemiyor. Ne bizimle, ne başka partiyle yeni bir ilişkiye girmiyor. Bizden gensoru talep etmeye başladı. Cumhuriyet tarihinde ilk kez kendinin bitirilmesi için gensoru talep eden bir hükümetle karşı karşıyayız. Artık bu hükümetin devamı mümkün değil. Siyasi dayanağı yoktur, çözüm için moral otoritesi kalmamıştır. Neyse ki hükümet içinde tecrübeli politikacılar da var. Cindoruk ‘CHP de hükümete katılsın, 1998 sonunda seçim yapalım’ dedi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı