Gündem Haberleri

  Yılmaz: Yasalar tüm Türkiye'de geçerli

  Hürriyet Haber
  16.01.2002 - 14:18 | Son Güncelleme:

  ANAP Genel Başkanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmada, Diyarbakır Milletvekili Sebgetullah Seydaoğlu'nun "bölgemde bazı yasalar uygulanmıyor" şeklindeki sözlerine yanıt verdi.

  Yasaların Türkiye'nin tamamında geçerli olduğunu vurgulayan Yılmaz, şöyle konuştu: "Eğer bugün Türkiye'nin bazı bölgelerinde bazı kanunlar uygulanmıyorsa bu o bölgelerde Olağanüstü Hal (OHAL) uygulaması olduğu içindir. Ve bu da yasa emridir. OHAL kapsamındaki bazı illerde belli yasaların uygulanmayacağı yine Anayasa'nın öngördüğü bir düzenlemedir.

  ANAP olarak biz, Türkiye'de OHAL uygulamasının mümkün olan en kısa sürede tümüyle kalkmasını arzuluyoruz. Ülkenin tamamında olağan duruma geçilmesini arzuluyoruz. Ama bu sadece bizim arzumuzla gerçekleşecek bir şey değil. Bizim arzularımıza rağmen bunu engelleyen hususlar vardır. Şu anda bu bölgede hala maalesef, saarı 400-500'e ulaşan silahlı eşkıyanın dolaşmakta olmasıdır. Bunun birkaç katı kadar da komşu ülkelerde barınmaktadır. Eğer bugün hala 4 ilimizde OHAL uygulanıyorsa bunun tek sebebi, bu bölgede potansiyel terör tehdidinin hala var olmasıdır."

  TERÖR OLSA ANKARA'DA DA OHAL OLUR

  Yılmaz, son zamanlarda terör olaylarının azaldığını belirterek, "Ama eğer 500 tane teröristin Ankara'da olduğu tespit edilirse Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, Ankara'da da OHAL uygular" diye konuştu.

  Türkiye'de insan haklarının herkes için eşit olarak en ileri düzeyde uygulanmasını savunan bir insan olarak terör gerçeğini gözardı edemeyeceğini kaydeden Yılmaz, insan haklarına duyarlı olanların teröre karşı da en fazla tepkiyi gösteren insanlar olmasını istedi.

  Terörün insan haklarına yönelik en büyük tehdit olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Orada terörün kökü kazınmadıkça, sadece terör olaylarının durması, terörün bittiği anlamına gelmez. Yarın terör oluşturabilecek olan potansiyel tehdit tümüyle ortadan kalkmadıkça maalesef olağan koşulların orada uygulanmasını beklemek gerçekçi değildir" dedi.

  ANAP Lideri, Türkiye'nin her yerinde ve bütün illerinde yasaların eşit olarak uygulanması, insanların yasadan doğan haklarını eşit olarak kullanmasını beklemekle birlikte, devletin terörle mücadeledeki tutumuna da destek vereceklerini kaydetti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı