GeriGündem Yılmaz: Sezer'i yıpratmadan seçelim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yılmaz: Sezer'i yıpratmadan seçelim

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, dünkü 2. Tur öncesinde topladığı partili milletvekillerine, ‘‘Duygusal nedenle birinci turda iyi sınav veremedik. Sezer'i yıpratmadan seçelim’’ dedi.

TBMM'deki ikinci tur oylama öncesinde ANAP Başkanlık Divanı'nı Meclis Grup Yönetim Kurulu ile birlikte toplantıya çağıran Genel Başkan Mesut Yılmaz, partisinin seçimlere adaysız girmesini tercih ettiğini; ancak bunun gerçekleşmediğini söyledi. Adaylığını sürdüren TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut'u eleştiren Yılmaz, toplantıda şu değerlendirmelerde bulundu:

BUNU YAPMAMALIYDI Akbulut genel başkanlık, başbakanlık TBMM başkanlığı yapmış bir arkadaşımız. Bu ünvanlara sahip olmayan bir milletvekili belki ısrarını sürdürebilir; ama sayın Akbulut'un ısrarını sürdürmesini anlayamıyorum. Yaptığı partisine zarar verme noktasında bir eylemdir. Bu görüşlerimizi kendisine ilettik. Pazar günü açıklama yaparak çekileceğini söyledi. Ama sonra ne değişti bilemiyoruz, yeniden adaylık ısrarında bulundu. Kendisini DYP'nin destekleyeceği yönünde bize bilgiler geldi. Böylece ANAP'ı töhmet altında bırakabileceklerini, ortalığı bulandırabileceklerini düşünüyorlar. Akbulut da bunu görmüyor. Kişisel zaafı ile hareket ediyor. Parti doğrultusunda hareket etmesini, partisine moral vermesini dilerdik. ANAP kendisine çok şey vermiştir.

İYİ SINAV VEREMEDİK Birinci tur oylamada arkadaşlarımızın bir bölümü duygusal davrandı. Muhalefetten de Sezer'e bir tek oy gelmeyince 281 oyda kalındı. Beni diğer ortaklarımız ilgilendirmez; ama ANAP'ın iyi bir sınav vermesi gerekir. İktidar ortaklarımızla birlikte biz de birinci turda iyi bir sınav veremedik. Muhalefet de haklı olarak, önce iktidarın oylarını görmek istiyor. Bu nedenle, ilk turdaki sonuç yukarı çekilmeli. 340'lara ulaşmalı ki, muhalefet ondan sonra çözülsün.

HÜKÜMET KRİZİ DOĞABİLİR Bizim bütün önceliğimiz ülkede bir hükümet krizi doğmamasıdır. Yanlış bir sonuç bunu doğurabilir. Ben oyların bu turda 281'i aşacağını düşünüyorum. Ülkenin bir krize tahammülü yok. Bu nedenle bütün arkadaşlarımın oy verirken en az 5 defa düşünmesini istiyorum. Biz liderler olarak, sayın Sezer'i aday gösterirken de bu perspektiften baktık.

SEZER'İ EZDİRMEYELİM Oyunuzu Sezer'e vermesinizi öneriyorum. Sezer'i yıpratmadan, yıpratılmasına yol açmadan sezçmeliyiz. Arkadaşlar duygusal değil, ülke gerçeklerine uygun hareket etmeli. Benim aday olmamam nedeniyle kızgınlık belirtenler de var; ama biz kızgınlıkla hareket edecek durumda değiliz.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle