GeriGündem Yılmaz Öztürk'ün ölümüne ilişkin soruşturma başlatıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yılmaz Öztürk'ün ölümüne ilişkin soruşturma başlatıldı

Yılmaz Öztürk'ün ölümüne ilişkin soruşturma başlatıldı

Sarıyer, Armutlu'daki Fatih Sultan Mehmet Polis Merkezi'ne yönelik bombalı saldırı gerçekleştirdiği öne sürülen ve polisler tarafından vurularak öldürülen Yılmaz Öztürk'ün (20) ölümüne ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı, bugün İstanbul Emniyet Müdürlüğü Hukuk İşleri Soruşturma Şube Müdürlüğü'ne bir yazı yazdı.

KAMERA KAYITLARI İSTENDİ
Söz konusu yazıda bir takım taleplerde bulunan savcılık, polis merkezinin dışarıyı gören tüm kamera kayıtlarını, gerek polis merkezinin ve gerekse Yılmaz Öztürk'ün bulunduğu yeri, gerekse bu iki nokta arasındaki tüm mesafeyi gören MOBESE ve işyeri kameraların savcılığa gönderilmesini istedi. Savcılık, bombalama olayını başka fail ve faillerin gerçekleştirmiş ya da katılmış olması ihtimaline binaen polis merkezinin çevresini ve tüm kaçış yollarını kapsayacak alandaki MOBESE ve işyeri kameraların kaydettiği görüntülerin gönderilmesini talep etti.

ÖZTÜRK'ÜN HANGİ YOL VE GÜZERGAHI KULLANDIĞI TESPİT EDİLECEK
Polis merkezinin, Yılmaz Öztürk'ün ölü olarak bulunduğu yerin, Yılmaz Öztürk'ün evinin aradaki yolların gösterildiği mesafe bilgilerinin yer aldığı detaylı bir krokinin düzenlenmesini istendi. Olay tarihinde ve öncesinde 7 günlük süre içerisinde Yılmaz Öztürk'ün işyeri ve evi arasındaki mesafede bulunan MOBESE ve işyeri kameralarının kayıtlarının toplanmasını isteyen savcılık, Yılmaz Öztürk'ün iş yeri ve evi arasında genel olarak hangi zaman diliminde, hangi yol ve güzargahı kullanarak evine gittiğinin tespit edilmesi istendi.


ÖLDÜREN ATIŞI YAPAN POLİS MEMURU TESPİT EDİLECEK

Olay ile ilgili bir müfettiş görevlendirilmesini ve Öztürk'ü öldüren atışı yapan polisin tespit edilmesini isteyen savcılık, polis hizmetlerine ilişkin yasalar çerçevesinde güç kullanımının yasal çerçevede kalıp kalmadığının değerlendirildiği disiplin soruşturması yapılmasının sağlanmasını istedi.

OLAY YERİNDEKİ POLİS MEMURLARI TANIK OLARAK DİNLENECEK
Olay yerinde bulunan tüm polislerin tanık olarak dinlenilmesine karar veren savcılık, tanık olarak dinlenecek polislerin görev yeri ve sicil numaralarının bildirilmesini istedi.

TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYESİ OLUP OLMADIĞI TESPİT EDİLECEK
Yılmaz Öztürk'ün herhangi bir terör örgütü ile ilişkisi olduğuna dair olay tarihi öncesinde düzenlenmiş bir kayıt olup olmadığının tespitini isteyen savcılık, böyle bir tespit varsa belgelerin onaylı birer suretinin gönderilmesini istedi

"GERÇEĞİN ORTAYA ÇIKARILMASINI İSTİYORUZ"
Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'na 3 gün önce Yılmaz Öztürk'ün babası Hüseyin Öztürk ile gelerek suç duyurusunda bulunan Avukat Cemal Yücel DHA muhabirine soruşturma ile ilgili bilgi verdi. Avukat Yücel, "Taleplerimiz büyük ölçüde karşılandığını görüyoruz. Etkili bir soruşturma bekliyoruz. Diğer benzer olaylarda görüldüğü gibi polis memurunun koruma altına alınıp, dosyanın hasır altı edilmemesini, gerçeğin ortaya çıkarılmasını talep ediyoruz" şeklinde konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle