GeriGündem Yılmaz gitti, Özal geldi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yılmaz gitti, Özal geldi

Yılmaz gitti, Özal geldi
refid:15080142 ilişkili resim dosyası

ANAP ile birleşme kongresindeki tüzük değişiklikleri Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı engeline takılan DP’nin dünkü kongresi “liste savaşı”na sahne oldu.

Kongrede, eski ANAP lideri Mesut Yılmaz ile partinin ağır toplarından Celal Doğan kendi istekleriyle yönetimden çekilirken, merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal DP’nin yeni yönetiminde yer aldı. DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk da 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in bir sonraki kongreye katılarak hem 60 yılın hesabını vereceğini hem de 60 yılın hesabını soracağını söyledi. Demirel’in “rakiplerini öveceği yerde öveceğini, döveceği yerde döveceğini” belirten Cindoruk, CHP’yi de eleştirerek, “Kimseden medet ummayız. Bir Gandi beklemeyiz, Gandi’ye ihtiyacımız yok. Biz halkın partisiyiz, halkın oylarına ihtiyacımız var” dedi.

3 liste yarıştı

Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda yapılan dünkü 7’nci kongrede, Cindoruk’un mavi listesi ile Çağrı Erhan-Gökberk Ergenekon ittifakının sarı, Çiller’e yakın isimlerin beyaz listesi yarıştı. Kongrede Atatürk ve silah arkadaşlarının yanı sıra Özal, Menderes ve şehitler için saygı duruşunda bulunuldu. Özal ile Demirel’in yan yana göründüğü fotoğrafın da asıldığı salonda, “Asıl açılımı işsizler bekliyor” pankartları dikkat çekti. Tansu Çiller’in kongreye gönderdiği telgrafın okunmaması tansiyonu yükseltip delegeleri kavganın eşiğine getirdi.

Allah’ın beklentisi

Cindoruk’un listesinin 537 oy aldığı kongrede, Çiller taraftarlarının çıkardığı liste 205, Ergenekon-Erhan ittifakının listesi de 123 oy aldı. Cindoruk, kapanış konuşmasında, “Partimiz yenilendi, şimdi araziye çıkıp köy köy, ev ev dolaşacağız. Birliğimizi bozmadan yolumuza devam edeceğiz, Allah da, millet de, devlet de bizden bunu bekliyor” dedi.

DP’de sönük kongre

DP’nin 7. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde, Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nun tribün sıraları dolmadı. Adnan Menderes ve Süleyman Demirel gibi efsane liderleri içinden çıkartan, DYP ve ANAVATAN birleşmesiyle yeniden canlandırılmaya çalışılan DP’nin zorunlu kongresine ilgi gösteren olmadı. Kongreye Genel Başkan Hüsamettin Cindoruk, Ahmet Özal’la katılırken, delegeler arasında kavgaya varan gerginlikler yaşandı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle