GeriGündem Yılmaz: Emlakbank soruşturması bir rezalet
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yılmaz: Emlakbank soruşturması bir rezalet

ANAP Genel Başkanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Emlakbank soruşturmasını bir ‘‘rezalet’’ olarak değerlendirerek, ‘‘İnsanları hiçbir delile dayanmadan, gece yarısı yataklarından kaldırıp nezarete aldırmak için emniyete talimat vermek iyi niyetli bir savcılık görevi değildir’’ dedi.

Yılmaz, partisinin TBMM Gurup toplantısında yaptığı konuşmada, doğalgaz fiyatları üzerindeki tartışmalarına da değindi.

Vatandaşın, doğalgaza ödediği paranın ne kadarının devlete vergi olarak gittiğini ne kadarının mahalli idareler tarafından verilen hizmet karşılığı olarak alındığını ve ne kadarının da ‘‘izah edilemeyecek bir bedel’’ olduğunu gördüğünü belirten Yılmaz, şöyle devam etti:

‘‘Yapılan bu tartışmalar sonucunda Enerji Bakanımızın başlattığı girişim bir anda Türkiye’nin gündemine oturmuş ve doğalgaz fiyatlarında herkesi tatmin etmese de bana göre önemli sayılabilecek bir indirim sağlanmıştır. Şimdi biz parti olarak bunun daha da ileriye götürülmesinin gayreti içinde olacağız. KDV’nin hiç değilse geçici bir süre doğalgazda indirilmesini önereceğiz. Yüzde 18, doğalgaz için savunulabilecek bir oran değil. Bunun makul bir düzeye indirilmesi için Hükümet nezdinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Geçirdiğimiz ağır kış şartları bir başka gerçeği daha vatandaşlarımıza göstermiştir: Türkiye’nin yarım yüzyıl önce kurulmuş olan idari yapısı çağdaş ihtiyaca cevap vermemektedir. Bugün şehirlerdeki yolların bir kısmından Karayolları sorumludur, bir kısmından belediyeler sorumludur, ama neticede 2 gün kar yağdığı zaman Türkiye bir kaosa düşmüştür. Bunun da en başta gelen nedeni idari yapının yetersizliğidir. Yerel Yönetimler Yasa Tasarısı’nın bir önce Meclis’ten geçirilmesi gerekmektedir.’’  

GAZETECİLER GÜNÜ

Konuşmasında 10 Ocak Gazeteciler Günü’nü de kutlayan Yılmaz, ‘‘Beyhan Aslan arkadaşımın başına gelen olayın da son olmasını diliyorum, ama son olmayacağını da biliyorum. Bu konularda artık seyirci olmak yerine, mağdur olmak yerine, şikayetçi olmak yerine çare üretmek konumundayız’’ diye konuştu.

Yılmaz, ilgili bakanın hazırladığı Basın Kanunu değişikliğine ilişkin çalışmanın Şubat ayında TBMM gündemine getirileceğini bildirerek, Basın Kanunu’nda yapılacak yeni düzenlemeye TBMM’de katkı sağlanabileceğini söyledi.

EMLAKBANK OPERASYONU

Emlakbank ile ilgili yürütülen soruşturmayı bir ‘‘rezalet’’ olarak niteleyen Yılmaz, şunları söyledi:

‘‘Hiç kimsenin hiçbir şart altında herhangi bir yolsuzluğu savunma hakkı yoktur. Yolsuzluk yapanlar, eğer yapmışlarsa gayet tabii soruşturulacaklardır. Hukuk sistemi içerisinde takibata uğrayacaklardır. Ama insanları hiçbir delile dayanmadan ilk sorgulamalarından sonra serbest bırakılacakları açık olduğu halde gece yarısı yataklarından kaldırıp nezarete aldırmak için emniyete talimat vermek iyi niyetli bir savcılık görevi değildir. Hukuka uygun bir savcılık görevi de değildir. Bu konu, kayıtsız kalarak sadece seyredilerek, geçiştirilecek bir olay da değildir. Eğer bu tür uygulamaların bizim başımıza gelmesini istemiyorsak, başkalarının başına geldiği zamanda bunları mutlaka gündeme taşımak zorundayız.

Bu konu, Meclisimizin mutlaka el koyması gereken bir konudur. Adalet Bakanı’nın mutlaka açıklığa kavuşturması gereken bir konudur. Türkiye, eğer bir gün AB’ye girecekse bunun yolu, fert başına milli gelirin 2 binden 10 bin dolara çıkması değildir. Bunun yolu, Türkiye’nin gerçek anlamda, demokratik hukuk devletinin hayata geçirilmiş olmasıdır...’’


Yorumları Göster
Yorumları Gizle