Gündem Haberleri

  Yılmaz: Adaylığım şimdinin konusu değil

  Hürriyet Haber
  22.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in görev süresinin uzatılması konusunda güçlükler bulunduğu yolundaki görüşlerini tekrarladı. Yılmaz, bunları aşmak için oylamanın açık yapılmasını sağlayacak yeni bir Anayasa değişikliğinin gerekli olabileceğini söyledi.

  ANAP başkanlık divanı toplantısına gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yılmaz, 5+5 gibi diğer konularda da uzlaşmaya varacaklarına inandığını kaydetti. Yılmaz, bir gazetecinin, ‘‘Mesut Yılmaz cumhurbaşkanlığına aday olacak mı?’’ sorusu üzerine şunları söyledi:

  ‘‘Şu anda daha adaylık sözkonusu değil. Biliyorsunuz Anayasa değişikliği sözkonusu. Anayasa değişikliği ile ilgili bazı güçlükler var. Onu aşmaya çalışıyoruz.’’

  Yılmaz, bu sözleriyle aday olup olmayacağı konusundaki spekülasyonları yine ortada bırakmış oldu.

  Yılmaz, ANAP'ta Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e oluşan karşı tepkiler üzerine Anayasa değişikliği konusunun Demirel'in görev süresinin uzatılması olarak algılanmasının yanlışlığına değindi. Yılmaz, şu mesajları verdi:

  Amaç, cumhubaşkanlığı süresini 7 yıldan 5 yıla indirmek ve aynı kişiye iki defa seçilme imkanı getirmektir. Sayın Cumhurbaşkanı'nın herhangi bir talebi yoktur. Bu konuyu kendisine ilk götüren benim. Benim önerim, 3 yıllık bir süre verilmesiydi. Sayın Cumhurbaşkanı bunu kabul etmedi.

  AÇIK OY İÇİN YENİ ANAYASA

  Yaşanan sıkıntıları aşmak için Anayasa değişikliklerinin açık oyla yapılması yönünde yeni bir düzenlemeye gidilebilir. Partilerin bu konudaki tutumu açıkça ortaya çıkar. Eğer Meclis bu konuda bir irade ortaya koyarsa zaten bu mesele de çözümlenmiş olur.

  LİDERLERLE UZLAŞTIK AMA

  Liderler olarak cumhurbaşkanlığı konusunda uzlaşmaya vardık. Meclis'te böyle bir Anayasa değişikliğinin kabulü şüpheli gözüküyor. Liderler olarak, ancak milletvekillerine tavsiyede bulunabiliriz. Diğer partilerde Anayasa değişikliğine itiraz ANAP'takinden az değil. Gizli oylamada bunun tesbiti mümkün olmaz. Ama bu konuda arkadaşlarımızın temasları, benim temaslarım birçok milletvekilimizin bu Anayasa değişikliğini benimsemedikleri yönündedir. Dolayısıyla bu değişikliğin yeterli oy çokluğunu sağlayıp sağlayamayacağı konusu şu anda kesin değil.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı