Gündem Haberleri

  Yılmaz: AB ayrımcılık yapıyor

  Hürriyet Haber
  09.11.2001 - 14:27 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Türkiye`nin, AB üyelerinin bile tam uygulayamadığı bazı kriterlerin kendisinden talep edilmesini ayrımcılık olarak göreceğini belirterek, Türkiye`nin üyeliğinin duygusal yaklaşımlarla değil, rasyonel ölçütlerle değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

  Yılmaz, Avrupa Hukuk Yoluyla Demokrasi Komisyonu ve Bilkent Üniversitesi tarafından düzenlenen ``Avrupa Birliği`ne Katılma Sürecinin Anayasal Yansımaları`` konulu seminerin açılışında konuştu.

  ``AB üyeliği hiçbir ülkede mutlak bir kabulle karşılanmamıştır`` diyen Yılmaz, her ülkede üyeliğe yönelik bazı tartışmaların ve görüş farklılıklarının bulunduğunu hatırlattı. Yılmaz, her dönemde sonradan üye olan ülkelere karşı Birlik üyelerinin ve toplumlarının çeşitli çekince ve itirazlarının bulunduğunun bir gerçek olduğuna dikkati çekerek, Türkiye`nin de aynı süreçten geçmekte olduğunu kaydetti. Yılmaz, şöyle devam etti:

  TÜRKİYE SAMİMİ

  ``Türkiye içinde de AB üyeliğine ihtiyatlı yaklaşanlar olduğu gibi sesleri çok fazla çıkmasa da karşı çıkanlar da vardır, ancak tüm araştırmalar Türk halkının üçte ikisinin AB üyeliğini desteklediğini gösteriyor.``

  AB ülkeleri toplumları içinde de Türkiye`ye karşı haksız ve yanlış tavır koyanlar bulunduğuna işaret eden Yılmaz, ekonomik, siyasi ve toplumsal boyutu olan aday üyelik döneminin, Türkiye`nin birçok yapısal sorununu çözmesine vesile olduğunu bildirdi. Yılmaz, ``Türkiye AB`nin parçası olmak konusunda samimi, gayretli ve kararlıdır`` diye konuştu.

  Yılmaz, Türkiye`nin Helsinki zirvesinden beri üyelik doğrultusunda birçok önemli adım attığını söyleyerek, asırlardır fiziki, kültürel ve ekonomik olarak Avrupalı olan Türkiye`nin isteğinin, bu fiili durumun resmen tescil edilmesinden ibaret olduğunu bildirdi. Yılmaz, şunları söyledi:

  DUYGUSALLIK DEĞİL RASYONELLİK

  ``Biz AB üyesi ve aday ülkelerin yerine getirdiği tüm ekonomik ve siyasi kriterleri üstlenmeye hazırız. Ancak, bizden değil aday ülkelerin, üyelerin bile tam uygulayamadığı geleceğe ilişkin temenniler mahiyetinde bazı kriterleri şimdiden yerine getirmemiz istenirse, bunu bir ayrımcılık olarak görürüz. Unutulmamalı ki, AB üyesi olmakla Türkiye`nin Birliğe sağlayacağı katkı, getireceği sıkıntıların kat kat üzerindedir. Temennimiz, Türkiye`nin üyeliğinin duygusal yaklaşımlarla değil, rasyonel yaklaşımlarla değerlendirilmesidir.``

  Yılmaz, AB organları ve üyelerinin genişleme politikasını bu çerçevede gözden geçirmelerini dileyerek, ``Türkiye aleyhine var olduğu gözlenen ayrımcı tutumdan vazgeçileceğine inanıyoruz`` diye konuştu.

  UYUM ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

  Yılmaz, Türkiye`nin AB`ye aday bir ülke olarak, Birliğe katılım süreci içinde, anayasa dahil, ulusal mevzuat ve uygulamaları AB müktesebatı ile uyumlu hale getirmeye kararlı olduğunu söyledi.

  Yılmaz, ``Bu kararlılık Türk devletinin, hükümetinin, siyasetinin ve toplumunun kolektif iradesinin ifadesidir`` dedi.

  Yılmaz, bu iradenin Ulusal Program`da ortaya konduğunu hatırlatarak, Türkiye`nin AB Temel Haklar Şartı`nda yer alan ilkeleri uygulamakta bir zorluğu bulunmadığını kaydetti.

  Yılmaz, Anayasadaki son değişikliklerin Türkiye`nin tam üyelik müzakerelerine başlayabilmesi için gerekli olan Kopenhag kriterlerininkarşılanmasında önemli bir adım olduğunu söyledi ve TBMM`nin bu değişiklikleri yaparak, AB üyeliğine ilişkin kararlılığını ortaya koyduğunu bildirdi.

  ``Tüm bu değişikliklere rağmen Türkiye`de Anayasa reformu süreci tamamlanmış olmayacaktır`` diyen Yılmaz, halen yeni bir değişiklik paketine ilişkin görüşmelerin devam ettiğini belirtti.

  Yılmaz, bu çerçevede 1982 Anayasası`nın 6. maddesi ile uluslararası anlaşmaları düzenleyen 87. ve 90. maddelerin de gözden geçirilmesi gerektiğini kaydetti.

  AB içinde de anayasal düzenlemeler, hukuk dili ve terminolojisi konusunda bir birlik bulunmadığına dikkat çeken Yılmaz, bu nedenle Türkiye`nin karşılaştırmalı hukuk yöntemiyle bu yasaları incelemesi gerektiğini söyledi.

  AB`ye aday bir ülke olarak Birlik içindeki gelişmeleri yakından izlediklerini ifade eden Yılmaz, 2004`te yapılması planlanan hükümetlerarası konferansın önemini vurguladı.  


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı