Gündem Haberleri

  Yılın onur ödülü

  Burak AKBULUT-Selçuk YAŞAR/İSTANBUL
  15.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul Bölge Rotary Kulüpleri, Yılın Onur Ödülü’nü bu yıl, ‘Şu Çılgın Türkler’ kitabının yazarı Turgut Özakman’a verdi. Yeditepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü tarafından da dün Özakman’a ‘Fahri inkılap tarihi doktora’ ünvanı verildi.

  Hürriyet Gazetesi Yazarı Turgut Özakman’a ‘Onur Ödülü’ önceki akşam Dedeman Otel’de düzenlenen İstanbul Rotary Kulüpleri buluşmasında verildi. UR 2420. Bölge Guvernörü Sedat Altunbay, ödülü verirken Özakman’ın Türkiye Cumhuriyeti’nin 82. yılında yazmış olduğu ‘Şu Çılgın Türkler’ kitabı ile Türk halkına en büyük ödülü verdiğini belirtti. Özakman ise böyle bir ödülü almaktan onur duyduğunu söyleyerek, şöyle konuştu:

  ‘Ne yazık ki, yeni neslimiz milli mücadelemizden habersiz bir şekilde büyüyor. Gençlerimizi, bu konuda eğitmemiz, bilgilendirmemiz gerekiyor. Ülkemizde, sürekli polemikler yaratılmakta. Bazıları Ulu Önder Atatürk’ü vatan haini olarak görürken, Vahdettin’i savunmaya çalışıyorlar. Bu gibi polemiklere son vermek, gençlerimizi bilgilendirmemiz gerekiyor.’

  FAHRİ DOKTORA Yeditepe Üniversitesi rektörlük binasında dün düzenlenen törende Özakman’a fahri doktora diplomasını veren Yeditepe Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Bedrettin Dalan, Atatürk portresini göstererek, ‘Geçenlerde kendini bilmez bir Avrupa sözcüsü, ‘Atatürk’ün resimleri inmeden, Avrupalı olamazsınız’ dedi. Bu resmi buradan kaldıranın alnını karışlarım’ diye konuştu. Özakman, diplomasını alırken yaptığı konuşmada, çok duygulandığını belirterek, ‘Mütevazı bir yazara bu ünvanı verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Gençlerin tutmadığı hiçbir görüş, ertesi güne, yarına kalmaz. Sizler varsanız, Atatürkçülük ölmez’ diye konuştu.

  Atatürkçülük ölmez

  ‘Şu Çılgın Türkler’ kitabının yazarı Turgut Özakman’a Yeditepe Üniversitesi fahri doktora ünvanı verdi. Özakman törende, ‘Gençlerin tutmadığı görüş yarına kalmaz. Sizler varsanız, atatürkçülük ölmez’ diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı