Gündem Haberleri

  Yıldız falıyla tanıştık

  Nurettin KURT / ANKARA Saygı ÖZTÜRK
  28.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çete reisi denilen Kasım Zengin’in adını ben Emre Köroğlu olarak biliyordum. 3 yıl önce aktar dükkanı vardı. İşyerinin arka bölümünde ise yıldız falı bakıyordu. Benim yıldızımı yükselteceğini söyledi. Tanışmamız yıldız yükseltmekle başladı.

  ’KÜRE Operasyonu’ kapsamında tutuklanan Emniyet Genel Müdür eski Yardımcısı Ertuğrul Çakır, her şeyi Hürriyet’e anlattı. Çakır, "Çete Reisi denilen Kasım Zengin’in adını ben Emre Köroğlu olarak biliyordum. 3 yıl önce aktar dükkanı vardı. İşyerinin arka bölümünde ise yıldız falı bakıyordu. Benim yıldızımı yükselteceğini söyledi. Tanışmamız yıldız yükseltmekle başladı" dedi. Çakır, saunaya kamera yerleştirenin de, haraç alanında başkaları olduğunu öne sürdü, "iş yukarıya doğru gidince bize yamadılar. Kurban biz olduk" dedi.

  O BİR MEDYUMDU

  Emniyet eski Genel Müdürü Ertuğrul Çakır, "Sauna çetesinin lideri" olarak geçen Kasım Zengin’le tanışmalarını şöyle anlattı: "Emniyetten bir arkadaşım, Aydınlıkevler’de aktara gideceğini söyledi. İşim olmadığı için ben de gitmek istedim. Orada işyerinin sahibi olan ve adının Emre olduğunu söyleyen kişi de, eski görevim nedeniyle benimle yakından ilgilendi. Asıl işinin medyumluk olduğunu bildirdi. Ben de, medyum olarak ne yaptığını sorduğumda ’yıldızını yükseltiyorum’ dedi. Çakır, Emre Köroğlu olarak tanıdığı "Medyum"un daha sonra işlerinin bozulması üzerine işyerini de kapatıp İstanbul’a gittiğini öğrendiğini kaydetti. Çakır, Köroğlu’nun 3 yıl sonra kendisini aradığını, ağabeyinin çocuğunun sünnet düğününe davet ettiğini belirtti.

  İBO’DAN BÜRO

  Çakır, bundan sonraki gelişmeleri şöyle anlattı:

  "İbrahim Tatlıses’in de geleceğini, böyle bir günde kendisini yalnız bırakmamamı rica etti. Ben de küçük bir altın alıp denilen adrese gittim. Bürosuna geldiğimde İbrahim Tatlıses de oradaydı. Tanıştık, daha sonra düğün yapılan yere gittik."

  Çakır, Emre Köroğlu’ndan İbrahim Tatlıses’le ilişkisinin nasıl başladığını da öğrendiğini belirtti ve şunları söyledi:

  "İbrahim Tatlıses, kendisini rahatsız eden bir kişiden kurtulmak için benim Emre Köroğlu olarak bildiğim kişiden yardım istemiş. Emre de yardımcı olmuş. İbrahim Tatlıses de ona yaptığı bu iyilik karşılığında destek olmak istemiş. Emre’ye ’Sana Ankara’da bir büro açalım. Anadolu’da konser organizasyonları yaparsın. Ben de sanatçı gönderilmesinde yardımcı olurum"’ demiş. İbrahim Tatlıses’in bu önerisini uygun bulmuş olacak ki büroyu açtı. Açılışına İbrahim Tatlıses de geldi."

  RÜŞVET RÜTBELİLERE

  Saunaya Emre Köroğlu ve adamlarının değil, bir başkasının kamera yerleştirdiğini, bu kişinin de orayı polis baskınından korumak için her ay para aldığını, alınan paranın da bazı rütbeli personele gittiğini duyduğunu öne süren Ertuğrul Çakır, şok açıklamalarına şöyle devam etti: "Zeliha Tüfekçi’nin saunasına kamerayı yerleştiren kişi, bakanlarla, siyasetçilerle yakın ilişkisi olan birisiydi. Bu kişi, hem siyasetçilerin uygunsuz görüntülerine sahip oluyor, hem de sauna sahibinden her ay para alıyordu. Alınan parayı yukarılarda görev yapan kişilere verdiğini söylüyormuş. Sauna alımıyla ilgili konu görüşülürken, benden de bu konuda yardımcı olmamı istedi. Ben de olacağımı söyledim."

  HACI-HOCA MARİFETİ

  Rüşvet olayının yukarılara dayandığını öne süren ve olayda Emniyet içindeki "dinci yapılanmayla" ilgisinin olduğunu öne süren Emniyet eski Genel Müdür Yardımcısı Ertuğrul Çakır şöyle devam etti: "Hacı-hoca diye bilinen bazı siyasetçilerin, kamu görevlilerinin saunada neler yaptıklarını, marifetlerini oraya kamera yerleştiren kişiler de çok iyi biliyor. Bu olayın bana bulaştırılmasının nedeni de, olayın yukarılara doğru gidişini kesmeye dönüktür. Açıkçası ben kurban seçildim. Ben kimseden bir kuruş rüşvet, haraç almadım, bir çeteyle de ilgim yok."

  Meğer Kasım’mış

  Ertuğrul Çakır, "Emre Köroğlu" olarak tanıdığı kişinin, gerçek adının Kasım Zengin olduğunu nasıl öğrendiğini ise şöyle açıkladı: "Bu kişi İstanbul’da gözaltına alınmış. Eşi beni aradı ve kocasının İstanbul’da polis tarafından gözaltına alındığını söyledi. Ben de araştırıp eşine, tutuklama olmadığını bildirdim. Bunun üzerine eşi ’Siz Emre Köroğlu diye mi sordunuz? Onun adı Kasım Zengin. Öyle sormanız gerekirdi’ dedi. Ben de bunun üzerine Kasım Zengin diye sorduğumda, çete suçundan tutuklandığını öğrendim. Yani, Emre’nin Kasım olduğunu bu olay olmasa bilmeyecektim."

  Milletvekili olacaktım hayallerim yıkıldı/images/100/0x0/55eb1e2ff018fbb8f8ac4d6a

  ÇETE tarafından ’Geyşan’ isimli saunası üs olarak kullanılan ve müşterilerinin arasında çok sayıda bürokrat ve milletvekilinin bulunduğunu açıklayan masaj salonu sahibi Zeliha Tüfekçi "Milletvekili olacaktım, hayallerim yıkıldı" dedi. Tüfekçi, şunları söyledi: "Saunadan kazandığım parayı siyasete yatırıp milletvekili olacaktım. Konya’dan vekil olmayı planlıyordum. Bu operasyon her şeyi alt üst etti. AKP’den aday olmayı planlıyordum ama artık beni kabul etmezler. Her şeyin unutulmasını bekliyorum yine de siyasete gireceğim."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı