Gündem Haberleri

  Yıldırım'dan referandum uyarısı: Her türlü adım ve adımları atarız

  Ajanslar ve hurriyet.com.tr
  16.09.2017 - 21:37 | Son Güncelleme:

  IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin, Irak Kürt Bölgesi'nin bağımsızlık referandumunun 25 Eylül 2017'de yapılacağını açıklaması sonrası gerilim dozu gittikçe yükseliyor. Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı, 'Barzani kararımızı 22 Eylül'deki MGK sonrasında görecek' açıklaması sonrasında Başbakan Binali Yıldırım'dan da çok sert bir mesaj geldi. Yıldırım, referandumun ulusal güvenlik meselesi olarak görüldüğünü belirtti ve ekledi, "Her türlü adımı atacağımız konusunda kimsenin şüphesi olmasın."

  Başbakan Binali Yıldırım, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) düzenlemeyi planladığı referandumun, Türkiye için bir ulusal güvenlik meselesi olduğunu belirterek, "Bu konuda gereken her türlü adımı atacağımız konusunda kimsenin şüphesi olmasın." ifadesini kullandı.

  Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Yıldırım, şunları kaydetti:

  "IKBY'nin düzenlemeyi planladığı referandum, ülkemiz için bir ulusal güvenlik meselesidir. Bu konuda gereken her türlü adımı atacağımız konusunda kimsenin şüphesi olmasın."

  İBADİ: ASKERİ AÇIDAN MÜDAHALE...
  Öte yandan Irak Başbakanı Haydar el-İbadi de dün yaptığı açıklamada uyarı tonunu bir üst perdeye çekti. İbadi, Associated Press ajansına yaptığı açıklamada, IKBY'nin referandum planıyla ilgili "Irak halkının hukuk dışı güç kullanımıyla tehdit edilmesi halinde askeri açıdan müdahale edeceklerini" ifade etti. 

  SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

  Etiketler: refarndum , son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı