Gündem Haberleri

  Yılda 1 trilyona korunan Rüşdi artık CIA'ya emanet

  Hürriyet Haber
  12.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ‘Şeytan Ayetleri’’ kitabı nedeniyle 1989'da İran'ın hakkında ölüm fermanı çıkarttığı Hint asıllı yazar Salman Rüşdi'nin İngiltere'deki özel korumasının ilk kez gevşetildiği açıklandı. Washington ile varılan anlaşma çerçevesinde Başkan'ı koruyan Amerikan Gizli Servisi, New York'a yerleşen Rüşdi'nin korumasını üstlenecek. İngiltere Rüşdi'nin korunması için yılda 1 milyon sterlin (yaklaşık 1 trilyon TL) harcıyordu.

  SALMAN Rüşdi artık CIA'ya emanet. İngiltere'de yayınlanan Sunday Times Gazetesi'nin haberine göre, İslam'a hakaret ettiği gerekçesiyle Humeyni'nin kellesini istediği 53 yaşındaki yazarın korunması için İngiltere yılda 1 milyon sterlin harcıyordu. bu hesapla Salman Rüşdi'nin 1989'dan bu yana Rüşdi'ye yaklaşık 11 trilyon lira harcadığı ortaya çıkıyor.

  ABD ziyaretlerinde de İngiliz Özel Güvenlik Birimi'nin dedektifleri eşlik etti. Ancak son yıllarda çoğu zamanını New York'un edebiyat elitiyle geçiren, bu kentte bir ev satın alan ve 29 yaşındaki model, aktris sevgilisi Padma Lakshmi ile gününü gün eden Rüşdi'nin güvenliği geçenlerde masaya yatırıldı.

  İngiliz Gizli Servisi MI5, Scotland Yard ve Dışişleri Bakanlığı'nın özel dairesi Rüşdi'ye ölüm tehdidini değerlendirdi ve riskin çok azaldığı sonucuna vardı. MI5'in ‘‘Devlet destekli saldırı olasılığı çok düşük, ancak köktendinci bireysel bir saldırı mümkün’’ tespitini iletti.

  Londra ile ilişkilerini geliştirmek isteyen İran, Humeyni'nin ölümünden sonra 1998'de ölüm fetvasını kaldırdı. Ancak diğer İslami gruplar Rüşdi'yi ölümle tehdit etmeyi sürdürdüler.

  KAYITLARI SİLİNECEK

  Koruma görevlileri sahte isimlerle Rüşdi'nin kaldığı otelde rezervasyon yaptırıyor, yerel polisle işbirliği yapıyordu. Sadece odası değil, otelde uğradığı mekanlar, kitaplıklarda da kuş uçurtulmuyordu. Rüşdi'nin rezervasyon yaptırmasından önce otelin güvenliği soruşturuluyor, gizli, güvenli giriş-çıkışlar tespit ediliyordu. Bundan sonra ise İngiltere'de olduğu zamanlar Rüşdi'nin emrinde tek bir güvenlik görevlisi olacak ya da kameralar, alarm sistemiyle elektronik koruma sağlanacak. Hint asıllı yazara sahte isimle kredi kartları verilecek, kamuya açık kayıtlardan ismi silinecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı