Gündem Haberleri

  Yılbaşı tacizcileri serbest bırakıldı

  Serpil KIRKESER – İstanbul/DHA / A.A
  03.02.2011 - 12:51 | Son Güncelleme:

  Taksim Meydanı'ndaki yılbaşı kutlamaları sırasında "taciz" gerekçesiyle gözaltına alınıp tutuklanan 2 sanık ilk duruşmada tahliye edildi.

  POLİS TACİZCİLERE GÖZ AÇTIRMAMIŞTI / WEB TV

  13 TACİZCİ TUTUKLANMIŞTI / WEB TV

  İstanbul'daki yılbaşı kutlamaları sırasında  “Cinsel saldırıda bulundukları” iddiasıyla 2 ayrı dava kapsamında yargılanan 2  tutuklu sanığın tahliyesine karar verildi.
  Beyoğlu 4. Asliye Ceza Mahkemesindeki ilk duruşmaya tutuklu sanık Fazıl  A. ile avukatı Sait Şaylığ katıldı.

  Duruşmada sorgusu yapılan Fazıl A, olay günü akrabası Mehmet A. ile  Taksim'de yılbaşı eğlencesinde olduklarını ve aşırı derecede alkol aldıklarını  belirterek, “Adını daha sonradan öğrendiğim Lale S. ile bir süre dans ettik.  Yanında bir erkek arkadaşı vardı. Bir süre sonra arka tarafa geçtiler. Erkek  arkadaşı yanından ayrıldı. Bayandan çok etkilenmiştim. Yanına gittim hoşlandığımı  söyleyerek öpmek istedim ve yanağına bir öpücük kondurdum. Tepki vermedi hatta  öpmem için yanağını bile çevirdi. Daha sonra tekrar alana gelerek bir süre  eğlendik. Tekrar o arkadaşı geldi. Benim kim olduğumu sordu. Bayan da arkadaşım  dedi” şeklinde konuştu.

  Tatsızlık çıkmasın diye oradan ayrıldığını ve tam o sırada polislerin  kendisini gözaltına aldığını ifade eden sanık Fazıl A, cinsel amaçlı bir  hareketinin olmadığını, çok hoşlandığı için öptüğünü, suçlamaları kabul  etmediğini anlattı.

  Sanık Fazıl A'nın avukatı Sait Şaylığ da müvekkilinin cinsel amaçlı bir  saldırıda bulunmadığını olayın rıza ile geliştiğini belirterek müvekkilinin  tahliyesini istedi.
  Cumhuriyet Savcısı, delil durumu ve Fazıl A'nın ikametinin sabit oluşu  göz önüne alınarak sanığın tahliyesine karar verilmesini istedi.
  Hakim de delil durumunu, sanığın ikametinin sabit oluşunu ve kaldığı  tutuklu süreyi göz önüne alınarak Fazıl A'nın tahliyesine karar verdi.
  Mağdurun bir sonraki celseye zorla getirilmesine karar veren hakim,  duruşmayı eksikliklerin giderilmesi amacıyla erteledi.

  İKİNCİ DAVA

  Aynı mahkemede görülen ikinci duruşmaya tutuklu sanık Vakkas K. ile  avukatı Hazal Karaoğlan katıldı.
  Duruşmada ifadesi alınan sanık Vakkas K, olay günü eğlenmek için Taksim'e  gittiğini ve meydanın çok kalabalık olduğunu belirtti. Eğlendikleri sırada  polislerin güvenlik amacıyla kalabalığın arasına girdiğini ve izdiham yaşandığını  öne süren Vakkas K, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Daha önceden kalp rahatsızlığım vardı ve o gece biraz alkollüydüm.  İzdihamdan çıkmak için meydandan tam ayrılırken polisler beni tuttu ve şikayetçi  bayana yüzümü çevirdiler. Bayan da bana 'Utanmıyor musun?' dedi. Ben bir şey  yapmadığımı söyledim. Bu bayan mini etekli, askılı atlet giyen biriydi ve yanında  bir erkek vardı. Ben bu bayanı elle taciz etmedim. Namusun ne demek olduğunu iyi  bilirim kız kardeşlerim ve bir tane de kızım var. Suçlamaları kabul etmiyorum.”

  Duruşmada tanık olarak dinlenen iki polis memuru da olay günü görevli  olduklarını, cinsel tacizle ilgili birçok işlem yapmaları nedeniyle sanığı net  şekilde hatırlamadıklarını belirterek, düzenledikleri tutanaktaki bilgilerin  doğru olduğunu anlattı.

  Cumhuriyet savcısı, delil durumu ve Vakkas K'nin ikametinin sabit oluşu  göz önüne alınarak sanığın tahliyesine karar verilmesini istedi.

  Hakim de delil durumunu, sanığın ikametinin sabit oluşunu ve tutuklu  kaldığı süreyi göz önüne alarak Fazıl A'nın tahliyesine karar verdi. Mağdur  Yasemin S'nin bir sonraki celseye zorla getirilmesine karar veren hakim,  duruşmayı eksikliklerin giderilmesi amacıyla erteledi.

  Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığınca, Taksim Meydanı ve İstiklal  Caddesi'nde düzenlenen yılbaşı kutlamalarına katılan bazı kadınlara cinsel  tacizde bulundukları iddiasıyla gözaltına alınan kişilere yönelik soruşturma  sonucunda, Fazıl A'nın ve Vakkas K'nin de aralarında olduğu 11 kişi hakkında ayrı  ayrı olmak üzere “cinsel saldırı” başlığını taşıyan TCK'nın 102. maddesi  uyarınca 2 ila 7'şer yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

  Bu davalardan biri olan tutuklu sanık Mehmet Y'nin yargılandığı dava 27  Ocakta yapılan ilk duruşmada mağdur Cansu B'nin şikayetinden vazgeçmesi üzerine  ortadan kaldırılmıştı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı