Gündem Haberleri

  Yıkıma direnen kiracıya ilginç uygulama

  Muhammet KAÇAR/RİZE, (DHA)
  21.10.2011 - 15:10 | Son Güncelleme:

  RİZE Belediyesi mülkiyeti kendisine ait Değirmendere üzerine yapılan 18 dükkandan 17’sini yıktı. Yıkıma karşı çıkan bir kiracının mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı alması üzerine belediye ekipleri iki yanını yıktıkları dükkanı ortada bıraktı.

  Reşadiye Mahallesi’nde bulunan Değirmendere’nin üzeri 9 yıl önce kapatıldı ve üzerine inşa edilen 18 dükkan kiraya verildi. Ancak şiddetli yağışlar sonrası dere yatağının üzerinin kapatılması su baskınlarına yol açtı. Rize Belediyesi de bunun üzerine dükkanların yıkımına ve dere yatağının üzerinin açılmasına karar verdi.

  Belediye yetkilileri 18 dükkan sahibinin 17’sini görüşerek ikna etti ancak sadece kiracı emekli Recep Ali Derman’la anlaşamadı. Yıkıma karşı çıkan Derman, Rize İdare Mahkemesi’ne başvurarak kirada bulunduğu büfe ve çay ocağı olarak işlettiği dükkanın yıkımı ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı aldırdı.

  3 TARAFI AÇILAN DÜKKAN ORTADA KALDI

  Rize Belediyesi yıkım ekipleri, derenin üzerinin açılması için çalışma başlattı. Dere yatağı üzerinde kalan 17 dükkan yıkılırken, ekipler mahkeme kararıyla tek kalan dükkanın sağını ve solunu yıkarak dereyi açığa çıkardı. Dükkan ise ortada kaldı.

  Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, dere yataklarının üzerinin kapatılması nedeniyle su baskınlarının kente büyük hasar verdiğini belirterek, dere yataklarının üzerini açmakta kararlı olduklarını söyledi. Değirmendere deresi üzerindeki 17 dükkanı kiracılar ile anlaşarak yıktıklarını ancak belediyeden emekli olan ve 2007 yılından buyana kira vermeden dükkanı kullandığını ileri sürdüğü Recep Ali Derman’ın yıkıma karşı çıktığını belirterek, şunları söyledi:

  "2004 - 2007 yılları arasında 3 yıllığına 27 bin lira kira vermiş. Ancak 2007 sonrası hiç kira ödemediğini tespit ettik. Şu an itibariyle, yasal faizi ile birlikte 30 bin lira kira borcunu talep edeceğiz. Hem kira ödemedi, hem de yıkıma karşı çıkıp dava açtı. Mahkemelerde davalı taraf belediye olunca aleyhte karar verebiliyor. Yürütmeyi durdurma kararı çıkınca dere yatağı üzerindeki o tek dükkanı yıkamadık. Ancak dere yatağının üzerinin açılması lazım ve bu konuda çalışma başlattık. Mahkemenin kararına saygılıyız. Dükkan orada, yıkmadık. Ama etrafını açtık. İleriye doğru dere yatağının tamamının üzerini açacağız."

  Bu arada, emekli olduğu Rize Belediyesi’ne açtığı çeşitli davalarla 150 bin lira tazminat alan Recep Ali Derman’ın, dükkan yıkımı ile ilgili davayı da kazanabilmek için belediye içerisinden kollandığı yönünde iddialar olduğunu ifade eden Başkan Bakırcı, bu yönde inceleme başlattığını da söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı