Gündem Haberleri

  Yetkilerim azaltılmalı

  Hürriyet Haber
  26.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Sezer, kendisini ziyaret eden ATO yöneticilerine, ‘‘Cumhurbaşkanı'nın yetkileri daraltılmalı’’ dedi. Sezer'in tasarrufa yönelik çabalarını öven Başkan Sinan Aygün, ‘‘Ayda bir lira ücretle ekonomi danışmanlığınızı yaparım’’ önerisinde bulundu.

  ANKARA Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün ve yönetim kurulu üyelerini dün Çankaya Köşkü'nde kabul eden Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yine yetkilerinin fazla olmasından yakındı.

  Aygün, kabulde Cumhurbaşkanı'na 100 maddelik ekonomik öneriler paketi sunarak, Anayasa değişikliğine, yılbaşında hazırladığı bütçeyi yıl sonunda tutturamayan hükümetin düşmüş sayılacağına ilişkin bir madde konulması önerisinde bulundu.

  Sezer, bu öneri üzerine cumhurbaşkanının yetkilerinin de Anayasa değişikliği ile sınırlandırılması gerektiğini belirterek, ‘‘Cumhurbaşkanı'na tanınan yetkiler yarı başkanlık sistemindeki gibi. Yargıyla ilgili yetkileri de çok fazla. Anayasa Mahkemesi'nin kuruluş yıldöneminde de söyledim. Cumhurbaşkanının yetkileri daraltılmalı’’ dedi.

  Baştan beri ülkede savurganlığın önlenmesi ve tasarrufa yönelinmesi yönünde mesajlar verdiğini belirten Aygün, ‘‘Sizin tasarrufa önem veren tutumunuz bizim bu görüşlerimizi daha da güçlendirdi’’ dedi. Aygün buna örnek olarak Sezer'in Çankaya Köşkü'ndeki danışman, koruma ve garson sayısını azaltmasını örnek göstererek, ‘‘Bu davranışınızdan dolayı size teşekkür ediyoruz. Ben sizin ekonomi danışmanlığınıza ayda bir lira karşılığı hazırım’’ dedi.

  Sezer de Aygün'ün bu önerisine gülerek, ‘‘Tabii isterim. Sizi eskiden beri takip ediyorum. Ülke için çok önemli görüşleriniz var. Bunlardan her zaman yararlanacağımdan emin olabilirsiniz’’ karşılığını verdi. Sezer'in bu yaklaşımı üzerine Aygün, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel döneminde Köşk'e istedikleri zaman girip çıkabildiklerini hatırlatarak, şunları söyledi:

  ‘‘Biz buraya gelirken biraz korkarak, biraz çekinerek hareket ettik. Ancak 4 gün önce sizden randevu istedik. Anında verdiniz. Çok da sıcak karşıladınız. Korkumuzun, çekincemizin gereksiz olduğunu gördük. Sivil toplum örgütlerine verdiğiniz bu destekten dolayı teşekkür ederiz.’’

  Aygün'ün ekonomiye ilişkin yakınmaları üzerine Sezer, kendisinin tabandan geldiğini, bu nedenle işçinin, memurun sıkıntısını çok iyi bildiğini söyledi. Ekonomide 1999 yılında meydana gelen küçülmeye dikkati çeken Sezer, hükümetin uyguladığı istikrar programının Türk ekonomisinin önünü açtığını da bildirdi.

  Sezer, 15 dakika olarak planlandığı halde 45 dakika süren kabulde ATO heyetine çay da ikram etti. Sezer, Aygün ve beraberindekilere ‘‘Ben de sizden biriyim. Kapım sizlere her zaman açık’’ dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı