Gündem Haberleri

  Yetki verilmedi

  Oya ARMUTÇU/ANKARA
  12.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  HSYK, yeniden yapılandırılan ağır ceza mahkemelerinin hâkim ve savcılarını görevlendirdi. İstanbul Başsavcıvekili Fikret Seçen’in özel yetkisi kaldırıldı.

  HSYK 1’inci Dairesi, 145 kişiyi kapsayan yetki kararnamesi ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamında yeniden yapılandırılan bölge ağır ceza mahkemelerinin (BACM) hâkim ve savcılarını görevlendirdi. HSYK, daha önce 8 yerde CMK 250’ye göre görev yapan özel yetkili mahkemeler yerine, 11 ilde 13 mahkeme yetkilendirdi. Yetki kararnamesi ile eski ÖYM’lerde görev yapan 50’den fazla savcı-hakim yetkilendirilmedi. 13 mahkemeye 41 hakim-savcı eski ÖYM’lerde çalışanlardan gelirken, 104’ü diğer hakim-savcılar arasından seçildi. 80 savcıdan sadece 32’si ÖYM’lerden yetkilendirilirken, 48’i diğer hakim-savcılar arasından ilk kez atandı. Yeni 65 üye ve başkandan sadece 9’u, ÖYM’lerden görevlendirildi.
  56 tanesi ilk defa yeni ağır cezalarda görev yapacak. Hakim-Savcılardan 5’i kadın.

  İşte 13 yeni mahkeme

  Adana 10’uncu ACM
  Ankara 13’üncü ACM Antalya 5’inci ACM Bursa 6’ncı ACM
  Diyarbakır 8 ve 9’uncu ACM
  Erzurum 4’üncü ACM  İstanbul 22 ve 23’üncü ACM İzmir 12’nci ACM Malatya 4’üncü ACM
  Samsun 3’üncü ACM
  Van 5’inci ACM.

  Kimler gitti kimler kaldı

  Seçen yetkilendirilmedi

  Yetki verilmedi

  İstanbul gidenler: İstanbul Başsavcıvekili Fikret Seçen, MİT-KCK soruşturmasından alınan Sadrettin Sarıkaya ve Bilal Bayraktar ile Balyoz Savcısı Hüseyin Ayar’ın özel yetkisi kaldırıldı. “Karara saygılıyım” diyen Seçen, başsavcıvekili olarak görevini sürdürecek.

  İstanbul gelenler: Seçen’in yerine Oktay Erdoğan, İstanbul Başsavcıvekili oldu. İstanbul’daki KCK soruşturmasını yürüten Ramazan Saban ve “Cübbeli Ahmet”in davasını açan Mehmet Ali Uysal yeniden görevlendirildi.

  28 Şubat savcısı kaldı

  Ankara gidenler: Kritik operasyonları yöneten Başsavcıvekili Hüseyin Görüşen’in yetkisi kaldırıldı. Işık Koşaner’in ses kaydı soruşturmasını yürüten Savcı Cemil Tuğtekin’in ve faili meçhul cinayetler soruşturmasını başlatan Hakan Yüksel’in yetkisi kaldırıldı.

  Gülen’e takipsizlik veren savcı

  Tutuklu eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın “Haliç’te Yaşayan Simonlar, Dün Devlet Bugün Cemaat” adlı kitabındaki iddalarla ilgili soruşturmayı tamamlayıp “delil yetersizliğinden” takipsizlik veren ve Seferberlik Tetkik Kurulu’ndaki aramaya katılan Şemsettin Özcan’ın da yetkisi kaldırıldı.

  28 Şubat ve 12 Eylül savcısı kaldı

  Ankara kalanlar:  28 Şubat soruşturmasını yürüten Savcı Mustafa Bilgili yeniden yetkilendirildi ve yerinde kaldı. 12 Eylül davası Savcısı Kemal Çetin’e yetki verildi. 13’üncü Ağır ceza Mahkemesi Başkanı, Asliye Ceza Mahkemesi hâkimlerinden Tayyar Köksal oldu.

  Diyarbakır’a yeni başsavcıvekili

  Diyarbakır’a gelenler: Yeni başsavcıvekili olarak Uğur Özcan geldi. Ali Girgin, 8. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, Salih Polat, 9. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı oldu.

  İşte özgürlük hâkimleri

  HSYK, tutuklamalara itiraz ve gözaltı kararlarını in-
  celeyecek 26 özgürlük hâkimini de atadı. Ankara: Abdullah Bahçeci, Nihal Uslu, Halil İbrahim Kütük. Diyarbakır: Kenan Şenlik, Zürriyet Akgül.  İstanbul:  Yakup Kaya, Osman Burhaneddin Toprak, Süleyman Karaçöl.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı