Gündem Haberleri

  Yetimhaneden artık balerin de yetişecek

  Nuray BABACAN / ANKARA
  01.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı ilginç bir ortak çalışma yapıyor. Yurtlarda kalan çocukların yetenekleri keşfedilecek. Balet, balerin ve koro sanatçısı olmaya yatkın olanlar özel olarak eğitilecek.

  KADIN ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanacak protokolle, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumları’nda (SHÇEK) kalan çocukların sanatçı yönleri keşfedilecek. Yetenekli çocuklara, Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde eğitim verilecek. SHÇEK yurtlarından geleceğin koro sanatçısı, müzisyen, balerin ve baletleri çıkacak.

  Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’nün gözetiminde hayata geçirilecek proje kapsamında, SHÇEK’e bağlı kuruluşlarda kalan çocuklar arasından yetenekli olanlar belirlenecek. Bu çocuklar, ses, müzik ve bale öğrencisi olarak gruplandırılacak ve profesyonel eğitim verilecek.

  Tüm illere uygulanacak

  Çocuklar yalnızca eğitim almakla kalmayacak, ayrıca Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü tarafından organize edilen tüm gösteri ve konserleri ücretsiz izleyebilecek. Uygulama, önce pilot bölge olarak seçilen Ankara’da başlayacak. Çocukların koro ve bale eğitim materyallerinin ücretsiz olarak verilmesinden Ankara Devlet Opera ve Balesi, ulaşımlarının sağlanmasından ise SHÇEK sorumlu olacak. Yetenekli çocuklar, konservatuvar ve güzel sanat liseleri için hazırlık eğitimi de alacak ve meslek sahibi olmaları da hedeflenecek.

  Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Hürriyet’e yaptığı değerlendirmede, çocukların yararına her projeye destek verdiklerini belirterek şöyle dedi: “Yurtlarda kalan çocuklarımız arasında inanılmaz yetenekli olanlar var. Hayata geçecek bu proje sayesinde, geleceğin sanatçılarını keşfetmiş olacağız. Konservatuvar ve güzel sanat liselerine hazırlanarak meslek sahibi de olabilecekler. Ayrıca sanatsever olarak yetişip çok yönlü olabilmeyi öğrenecek ve yaşıtlarıyla farklı ortamlarda kaynaşabilecekler.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı