GeriGündem Yeşiller, PKK temsilcisini AP'ye çağırdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeşiller, PKK temsilcisini AP'ye çağırdı

Avrupa Parlamentosu'nun 24 milletvekilli Yeşiller Grubu, ‘‘Türkiye'de kürt sorunu ve ne gibi siyasi bir çözüm’’ konulu bir açıkoturum düzenledi. Bugün Avrupa Parlamentosu'nda yapılacak olan açıkoturuma, terör örgütü PKK'nın da bir temsilcisi davet edildi.

Yeşiller'in bu daveti, AB nezdindeki Türkiye Daimi Temsilcisi Nihat Akyol'un tepkisine yol açtı. Akyol, Yeşiller Grubu Başkanı Magda Aelvoet'e bir mektup göndererek, ‘‘PKK'nın Avrupa Parlamentosu'na davet edilmesini’’ şiddetle eleştirdi.

626 kişilik Avrupa Parlamentosu'nun küçük gruplarından olan Yeşillerin bu toplantısına Hıristiyan Demokrat Grup Başkanı Walfred Martens de tepki gösterdi. Martens, içinde PKK varsa 'katılmasının söz konusu olmadığını' bildirdi.

Toplantıya, Kürdistan Sosyalist Partisi Lideri Kemal Burkay, Paris Kürt Enstitüsü Başkanı Kendal Nezan ve PKK'nın siyasi kolu ERNK'nın Londra Temsilcisi İlknur Şener davet edildi. Aeolvet eleştirilere, ‘‘PKK'nın İrlanda'daki İRA örgütü ile hiçbir farkı yoktur’’ şeklinde yanıt verdi. Türkiye'den toplantıya kinsenin çağrılmamasına gerekçe olarak ise, ‘‘Türkler bu konuda konuşmak istemiyorlar’’ dedi.

Toplantıya Yeşil liderlerden Daniel Cohn-Bendit'in de katılacağı bildirildi.

APO KARARI VEREMEDİLER

Öte yandan, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, 15 gün boyunca kapalı kapılar ardında Öcalan konusunu görüşmesine rağmen ortak bir metin üzerinde anlaşamadan görüşmenin ertelenmesine karar verdi.

Türkiye'nin PKK'yı ‘‘terör örgütü’’ olarak ifade edilmesine yönelik ısrarına en çok Yunanistan karşı çıktı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle