Gündem Haberleri

  Yeşiller Partisi Esbaşkanı Roth Bodrum'da

  Yaşar ANTER/BODRUM (Muğla), (DHA)
  04.01.2012 - 20:03 | Son Güncelleme:

  ALMANYA’nın Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth yeni yıl tatilini geçirmek üzere 29 Aralık’ta geldiği Bodrum’da, rol aldığı, yönetmen Yüksel Aksu’nun yeni vizyona giren ’Entelköy Efeköy’e Karşı’ filminin turistik ilçedeki galasına katıldı.

  7 yıl sonra emekli olup sinemaya dönebileceğini söyleyip gülümseyen Roth, "Ekoloji ve doğa dengesinin korunmasını yöresel komediyle harmanlayan ve benim de rol aldığım filmi umarım Sayın Erdoğan da izler ve nükleer enerji programından ve santrallerinden vazgeçer" dedi. Roth, kredi kullanımıyla ilgili Almanya’da sıkıntılı günler yaşayan Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wullf için de "Öyle bir Cumhurbaşkanı mı var? Hayret. Umarım şu saatlerde ben filmden çıkmadan önce bir açıklama yapar" diye konuştu.

  Bodrum’un Gündoğan Beldesi’ndeki villasına yeni yıl talini geçirmek üzere geçen 29 Aralık’ta gelen Almanya Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth, yönetmen Yüksel Aksu tarafından çekimi tamamlanan ve kısa süre önce vizyona giren ’Entelköy Efeköy’e Karşı’ filminin Bodrum’daki galası için bugün Oasis AVM’deki Cinemarin Sinemaları’na geldi. Yönetmen Yüksel Aksu ve yapımcı Taha Altaylı ile basın mensuplarının karşısına geçen Roth’a, vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi. Eşbaşkan Roth yaptığı espirilerle sık sık kendisinini dinleyenleri güldürdü.

  "EMEKLİ OLDUKTAN SONRA OYUNCU OLABİLİRİM"

  İlk kez bir sinema filminde rol aldığını ve oyunculuğun çok zor olduğunu belirten Roth, "Yüksel Aksu bana filmde rol teklif ettiğinde çok şaşırdım ve ne rolünü oynayacağımı sordum. Bana kendimi oynayacağımı söyledi ve şoke oldum. Çünkü Claudia Roth’u oynamak dünyanın en zor şeyi. Ben beni oynarken çok zorlandım. Ama ilk kez bir doğa ve ekolojiyi koruma adına rol aldığım filmden büyük keyif aldım. Yedi yıl sonra emekli olduğumda sanırım sinemaya dönebilirim. Bugün ilk kez 6 dakikalık rolüm olan filmin tamamını izleyeceğim. Ama siz benim rol aldığım sahneleri gözlerinizi kapatarak izlerseniz film daha keyifli hale gelir" dedi.

  "BAŞBAKAN ERDOĞAN BU FİLMİ İZLEMELİ"

  ’Entelköy Efeköy’e Karşı’ filmini en kısa zamanda Berlin ve Nurnberg Film Festivalleri’nde görmek istediğini dile getiren Roth, "Bu filmin uluslararası film festivallerinde birçok ödül alacağına inanıyorum. Ekoloji ve doğanın korunmasını yöresel insanların da kullandığı bir dil ve komediyle harmanlayan, hem güldüren hem de geleceğe yönelik büyük dersler veren bu filmi Sayın Başbakan Erdoğan da mutlaka izlemeli. Umarım bu filmi izledikten sonra Sayın Erdoğan, nükleer enerji ve santrallerden vazgeçer" diye konuştu.

  "TARİHİ, HER ÜLKENİN KENDİ POLİTİKACISI TARTIŞMALI"

  Fransa Parlamentosu’ndan sözde Ermeni Soykırımı ile ilgili çıkan yasa tasarısını değerlendiren Roth, "Türkiye’nin politikacıları Fransa’nın ne yaptığından çok kendilerinin ne yaptıklarına ve ne yapacaklarına bakmalı öyle adım atmalı. Fransa’nın kararını tartışmaktansa bundan sonra neler yapılabilir onlara bakılmalı. Her ülkenin politikacısı başka ülkelerin tarihleri yerine, kendi tarihlerine bakmalı. Her ülke geçmişine yönelik tarihini, varsa hatalarını kendi ülkelerinin politikacıları araştırmalı sorgulamalı. Başka ülkenin politikacısı bir başka ülkenin tarihi ve geçmişine yönelik yapacağı açıklamalar ve alacağı kararlar gerçeği yansıtmaz" ifadelerini kullandı.

  "ALMAN CUMHURBAŞKANI MI VAR, HAYRET"

  Basın mensuplarının Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wullf’un çok uygun koşullarla kredi kullanıp ev almasıyla ilgili Almanya’da yaşanan skandalı sorması üzerine Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Roht, "Aman Tanrım çok zor bir soru, Almanya’nın Cumhurbaşkanı mı var? Bu konuyla ilgili Merkel ile konuştuğumda Cumhurbaşkanı’nın mutlaka bir açıklama yapması gerektiğini söyledim. Çünkü Wullf’un Cumhurbaşkanı olmasını en çok Merkel istemiş ve desteklemişti. Biraz sonra izleyeceğim film bitene kadar sanıyorum Almanya Cumhurbaşkanı bu konu hakkında bir açıklama yapmış olacak, göreceğiz ne olacağını" diye yanıtladı.

  Anadolu kültürü, tarihsel gelenekler, mizah ve direniş ile iktidara karşı mücadelenin halkla yapılmasını anlatan filmin büyük ilgi gördüğünü söyleyen yönetmen Yüksel Aksu ise bunun kendileri için sevindirici bir durum olduğunu belirtti. Aksu, "Doğanın, ekolojinin ve yöresel değerlerin korunmasına yönelik uluslararası bir film yaptığımıza inanıyorum, böyle bir filmde Muğlalı olan Roth’un da yeralması bizleri çok mutlu etti. Küresel sorunları yöresel gelenek ve kültürlerle harmanlayıp komedi tarzı bir film yapmak ve bu filmlerin beğeni kazanması bizleri sevindirdi" dedi.

  Basın açıklamasının ardından Roth, Yüksel Aksu, yapımcı Taha Altaylı Cinemarin Sinemaları işletmecisi Cenk Sezgin ve davetlilerle filmi izledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı