Gündem Haberleri

  Yeşiller Galataport projesini protesto etti

  İSTANBUL (A.A)
  16.10.2005 - 14:02 | Son Güncelleme:

  Genç Yeşiller ve Türkiye Yeşiller Koordinasyonu üyeleri, İstanbul'da yapılması planlanan bazı projeleri protesto etti. Tophane'deki Karaköy Gümrük Muhafaza Müdürlüğü Gümrük Muhafaza Kısım Amirliği önünde toplanan grup, üzerinde “Fark ettiniz mi, İstanbul hiç bu kadar yağmalanmadı” yazılı pankart açtı.

  Grup adına burada bir basın açıklaması yapan Türkiye Yeşiller Koordinasyonu İstanbul Koordinatörü Onur Avcı, “İstanbul'un son 50 yıldır iktidarlarca sürekli rant ve talan kapısı olarak görüldüğünü” öne sürdü.

  İstanbul'un Dubai-New York karışımı bir ucubeye benzetilmeye çalışıldığını savunan Avcı, şöyle konuştu:
  “Tüm dünyanın en küçük tarihi değerini, görüntüsünü, mirasını sahiplendiği, korumaya çalıştığı bir dönemde dedelerimizden, atalarımızdan bize miras kalan, talan edile edile çok yara alan, ama yine de güzelliğini koruyan, ölmeyen İstanbul'u, Galataport, Haydarpaşa, Dubai gökdelenleri, denizin ortasına dev heykeller gibi projelerle yani son bir altın vuruşla öldürmeye çalışıyorlar. Bu projelerin İstanbul'un yegane sosyal yaşamına, yerli insanına, kültürüne ve kimliğine hiçbir faydası olmadığı ortadadır.”

  Öncelikle İstanbul'un halkının, gençliğinin, çocuklarının, yaşlılarının düşünülmek zorunda olduğunu, daralan, boğulan kentte sermayenin değil halkın hizmetine alanlar yaratılması gerektiğini söyleyen Avcı, “Biz İstanbul gençliği olarak sosyal, halkına öncelik vermiş, kültürünü ve tarihi kimliğini korumuş, yıkıcı değil sürdürülebilir turizmi olan bir kent istiyoruz” dedi. Grup, basın açıklamasının ardından dağıldı.


  (FND-KÖS-HLD)


  13:20 16/10/05
  "

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı