Gündem Haberleri

  Yeşilköy'deki tanker kurtarıldı

  Hürriyet Haber
  07.12.2001 - 14:02 | Son Güncelleme:


  Yeşilköy açıklarında karaya oturan Rus bayraklı tanker, yükünün bir bölümü boşaltıldıktan sonra kurtarıldı.  Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü yetkilileri, kıyıdan yaklaşık 1 mil açıkta baş tarafından karaya oturan, 37 bin 916 grostonluk, 242 metre boyundaki 'Marshall Vasilevsky' adlı geminin kurtarılması için başlatılan ``limbo`` (yükün boşaltılması) işleminin sona erdiğini kaydettiler. 

  Tankerin yükünün bir bölümünün, 1.700 ve 1.300 tonluk iki küçük tankere aktarıldığını belirten yetkililer, bundan sonra römorkörlerle çekme işlemi yapıldığını ifade ettiler.  Çalışma sırasında tankerin bir kez kurtulduktan sonra, 'topuk' olarak adlandırılan sığlıklardan birinde yeniden oturduğunu belirten yetkililer, Rus bayraklı geminin daha sonra tamamen kurtarıldığını bildirdiler.

  Yetkililer, 'Marshall Vasilevsky'nin yükünün geri doldurulması amacıyla Yeşilköy açıklarında demirletildiğini, fakat şiddetli rüzgarın bu işlemin yapılmasına engel olduğunu kaydettiler.

  Aynı yetkililer, 'ters limbo' olarak adlandırılan (yükün gemiye yeniden konulması) işleminin ardından, tankerin yoluna devam edebileceğini bildirdiler.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı