GeriGündem Yeşil yaşıyor ama sirozdan muzdarip
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeşil yaşıyor ama sirozdan muzdarip

Yeşil yaşıyor ama sirozdan muzdarip
refid:4862046 ilişkili resim dosyası

JİTEM hesabına çalıştığı öne sürülen ve adı fali meçhul cinayetlerle anılan, "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım'ın yaşadığı, ancak siroz hastası olduğu bildirildi.

Tempo Dergisi, bu haftaki kapağını Yeşil ve açık adı Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Grup Komutanlığı olan JİTEM'e ayırdı.

Tempo'nun konuştuğu JİTEM'de çalışmış ikisi emekli 7 komutan, “işleri” ve Yeşil hakkında bilgi verdi.

Yeşil’in gerçek hikayesi dahil JİTEM tarihçesini anlatan 7 askerin rütbe ve unvanları ile isimlerinin baş harfleri şöyle:

1 NUMARA: General S, 2 NUMARA: Albay M, 3 NUMARA: Albay Z, 4 NUMARA: Albay K, 5 NUMARA: Albay A, 6 NUMARA: Binbaşı A ve 7 NUMARA: Binbaşı Z

YEŞİL YAŞIYOR

Birbirilerini teyid eden 7 ayrı komutanın verdiği bilgilerden derlenen bilgilerler şöyle:

Yeşil halen yaşıyor, ama son derece hasta; hastalığı siroz. Yeşil halen çeşitli Türki cumhuriyetlerde özel bakım altında tutuluyor. Özel bir ekip Yeşil’i “gerektiği ölçüde” hareket ettirerek Türkmenistan, Özbekistan gibi ülkelerde dolaştırıyor. Halen doktor kontrolünde ve büyük ölçüde yatağa bağlı yaşayıyor.

MEKTUPLAR GENELKURMAY'DAN GEÇİYOR

Yeşil ortalama 3 aylık süreler içinde eşine mektup yazıyor. Genelkurmay Başkanlığı üzerinden iletilen mektuplar önce Jandarma’nın kriminal laboratuvarlarında inceleniyor. Her defasında yazının Yeşil’e ait olup olmadığı tespit ediliyor. Bu tespitin ardından mektuplar özel seçilmiş bir rütbeli asker tarafından aileye ulaştırılıyor. Mektup Yeşil’in eşi tarafından okunuyor ve yerinde imha ediliyor. 

YEŞİL 2008'DE DÖNECEK

Eğer olağanüstü bir durum olmazsa - 2008 yılında Türkiye’ye dönmesi planlanıyor. Yeşil 1998 yılında Türkiye’den ayrılırken geride 7 kişisel kimlik ve hayat hikayesinin yer aldığı klasörler bıraktı. Halen gizlediği klasörlerde Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da PKK’ya karşı yürütülen pek çok operasyonun bilgisinin de yer alıyor. Yeşil Türkiye’ye döndüğünde kimlik ve klasörler kendisine iade edilecek. Yeşil bu belgeler için “hayatta kalma güvencem” diyor ve Türkiye’den ayrılırken bir yakınına hitaben şöyle konuşuyor:

“(Parmaklarıyla hesap ederek) Ben 10 yıl sonra döneceğim (10 yıllık süre 2008’e tekabül ediyor). Eğer ecelimizle ölmezsek yine hep bir araya geleceğiz. Çocuklara ve eşime iyi bakın. Hakkımda pek çok olumsuz şey söylenebilir, yazılabilir moralinizi bozmayın. Ben geri döneceğim.”

YEŞİL ASKER DEĞİL İMAM HATİPLİYDİ

Yeşil, askeri okullardan mezun olan bir kişi değil, aksine sivil hayattan devşirilen bir görevlidir. Sakallı ve Hacı gibi isimlerle de anılan Yeşil’in gerçek adı Mahmut Yıldırım. Baba adı Salih, ana adı Derdi olan Yeşil’in doğum tarihi 1953. Doğum yeri Bingöl – Solhan Dincik Köyü. İmam Hatip Lisesi’nden mezunu olan Yeşil, Keban Barajı’nın yapımında ve Elazığ Ferro-Krom tesislerinde puantör olarak çalıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle