GeriGündem Yeşil Tur'da fiyasko
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeşil Tur'da fiyasko

Turizm Bakanlığı'nın Karadeniz'i dünyaya tanıtmak amacıyla bu yıl üçüncüsünü düzenlediği ‘‘Yeşil Tur 97’’ organizasyondaki aksaklıklar yüzünden fiyasko ile sonuçlandı. Bakanlığın aylarca çalışarak özenle hazırladığı program, uygulayıcıların hataları yüzünden altüst oldu. Karadeniz'in tanıtımı açısından büyük önem taşıyan yerler programdan çıkarılırken pek çok yer de fotoğraf çekimi için 10-15 dakika gibi kısa süreler ayrılarak geçiştirildi. Turun önemli bir bölümü otobüslerde uzun ve yorucu yolculuklarla geçti.

Yeşil Tur'un ilk ayağı olan Samsun Kunduz Ormanları'nda öğle yemeği için gidiş-dönüş toplam 8 saat yol katedildi. Tura katılanlar 45 dakika ile sınırlanan yemekten sonra, dört saatlik bir yolculuğun ardından ulaştıkları Kunduz Ormanları'nda çevreyi gezmeye fırsat bulamadılar. Sarıçiçek Yaylası'na yapılması planlanan gezi iptal edildi. 5 Eylül günü saat 11.30'a kadar tamanlanması gereken bölüm, akşam saatlerinde sona erdiği için turun Sinop ayağının önemli bölümü de gerçekleştirilemedi.

TUVALET KRİZİ

Turdaki fiyaskolardan biri 6 Eylülde öğle yemeği için rezerve edilen İnebolu'daki Pembe Köşk'te yaşandı. Tura katılan konuklar kirli olması nedeniyle tuvaletleri kullanamadılar. Liva Paşa Konağı, Etnografya Müzesi ve Arkeoloji Müzesi'nin gezilmesi planlanan Kastamonu ayağı da zaman yokluğundan iptal edildi. Programdan çıkarılan Etnoğrafya Müzesi'ne gece geç saatlerde sadece tuvalet molası için girildi. Tuvaletler önünde uzun kuyruklar oluştu. Programa göre akşam üzeri 17.00'da varılması gereken Safranbolu'ya da gece geç saatlerde ulaşıldı. Amasra ve Devrek ise kısa molalar biçiminde geçiştirildi. Örencik Yaylası, göl çevre gezisi, tracking ve yayla evleri gezisinin yapılacağı Abant'ta ise program iptal edildi.

KİTAP OKUSUNLAR

Turizm Bakanı İbrahim Gürdal'ın davetlisi olarak tura katılan Türk basın mensuplarına yönelik davranışlar da gerginliklere yol açtı. Bakanlık görevlileri, Türkçe çeviri yapılmaması ve yeterince bilgilendirilmemekten yakınan gazetecilere, ‘‘Türk gazeteciler Karadeniz'i kitaptan okusun’’ yanıtını verdi. Alman gazetecilerin rehberliğini yapan Zeki Turgay'ın Türk gazetecilere yönelik kaba davranışları da sıkıntı yarattı. Turizm Bakanlığı Basın Bürosu görevlileri, karşılaşılan sorunları Ankara'ya ilettikten sonra sıkıntılar önemli ölçüde aşılabildi. Proje Sorumlusu Aydan Hamamcı, Türk gazetecilerin turun başından beri kendisi ile tanışma isteklerine yanıt vermedi. Kendisine iletilen sıkıntıları giderme konusunda da hiçbir girişimde bulunmadı. Programın altüst olması ve uzun otobüs yolculukları, Karadeniz'i tanıtmak için gelen yabancı gazetecileri de isyan ettirdi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle