Gündem Haberleri

  Yeşil kartlı tedavinin yüzde 20’sini ödeyecek

  Ankara
  17.03.2005 - 09:15 | Son Güncelleme:

  Yeşil kart sahiplerinden ayakta ve meskende tedavide kullanılacak ilaç bedellerinin yüzde 20'sine kadar katılım payı alınacak.

  TBMM Genel Kurulu'nda Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasını öngören tasarının 4 maddesi daha kabul edildi. Dünkü çalışma sonunda tasarının toplam 12 maddesinin benimsenmesiyle kabul edilen toplam madde sayısı 30'a ulaştı.

    

  Tasarının 27. maddesine göre, “Özel Çevre Koruma Bölgesi” olarak ilan edilen alanlardaki Hazine'nin özel mülkiyetindeki taşınmazlar ile devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerler, Özel Çevre Koruma Kurulu Başkanlığı'nın istemi üzerine Maliye Bakanlığı tarafından başkanlığa tahsis edilecek. Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerlerin kiralanması ve bu yerler için gerekli görülen durumlarda kullanma izni verilmesi, işletilmesi, işlettirilmesi ve diğer tasarruf hakları Özel Çevre Koruma Kurulu Başkanlığı'na ait olacak.

    

  Tasarının 28. maddesi seyrüsefere hizmet veren personele, Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı ilkeleri çerçevesinde personel maliyetlerinin tamamı karşılanan kadro ve pozisyonlarda bulunanlar için en yüksek devlet memuru aylığının brüt tutarının yüzde 200'ü, kısmen karşılanan kadro ve pozisyonlarda bulunanlar için yüzde 100'ü, diğerleri için yüzde 50'sini geçmemek üzere “Havacılık Tazminatı” ödenmesini öngörüyor.

    

  YEŞİL KARTLILARDAN KATILIM PAYI

    

  Tasarının 29. maddesi kamu personelinin özlük haklarına ilişkin düzenlemelerin yanı sıra yeşil kart sahiplerinden ayakta ve meskende tedavide kullanılacak ilaç bedellerinin yüzde 20'sine kadar katılım payı alınmasını içeriyor.

    

  Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, CHP'lilerin, hükümetin sosyal devlet anlayışına yönelik eleştirileri üzerine söz alarak, emeklilerin aylıklarını yüzde 100 oranında arttırdıklarını ifade etti.

   

  Bunun, günün şartlarına göre yetersiz olduğunu bildiklerini kaydeden Yıldırım, iyileşmelerin artışlarla süreceğini söyledi. 2005 yılının ilk üç ayında yeşil kart reçeteleri için 116 trilyon lira ödendiğini de bildiren Bakan Yıldırım, geçen yıl sadece 7 trilyon ödendiğini belirtti.

   

  Yıldırım, ihtiyaç sahiplerinin yeşil kart olanaklarından yararlanması konusunda oldukça cömert davrandığını söyledi. Yeşil kart konusunda istismarların olduğunu herkesin bildiğini kaydeden Yıldırım, bunun bir disiplin altına alınması gerektiğini söyledi. Bakan Yıldırım, ancak ödeme güçlüğü içinde bulunanların katılım paylarının Sosyal Yardımlaşma Fonu'ndan ödenebileceğini de sözlerine ekledi.

    

  “ÖZÜRLÜLER İDARECİ OLABİLECEK”

    

  Kabul edilen bir başka önergeyle de özürlülerin istihdamında yaşanan sorunları aşmak amacıyla Devlet Memurları Kanunu'nda bir değişiklik yapıldı.

    

  AKP İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, önergeyle ilgili yaptığı konuşmada, “Bu yasayla Türkiye'de özürlülerin her türlü hizmeti talep edebilecek. Özürlüler bugüne kadar hep iş yaşamının dışında tutuluyordu. Eğer hak etmişlerse, özürlüler idareci, uzman, öğretim üyesi olabilecek” dedi.  

    

  Tasarı üzerinde çok sayıda CHP milletvekili söz alarak eleştirilerini dile getirirken; tasarıyı engellemek amacıyla sık sık karar yeter sayısı isteminde bulundular. 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı