GeriGündem Yerli yılan panzehiri yolda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yerli yılan panzehiri yolda

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi’nde, Türkiye’de bulunan zehirli yılan ısırmalarına karşı panzehir üretilmesi için proje hazırlandı. Projenin Devlet Planlama Teşkilatı tarafından da desteklenmesi halinde üretilecek panzehirle, özellikle yaz aylarında artan yılan sokmalarının ölümle sonuçlanmasının önleneceği belirtildi.

Fen Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Mermer, Herpetolog-Protozoolog Doç. Dr. Bayram Göçmen’in biri Şanlıurfa, ikisi KKTC’den getirdiği üç ‘koca engerek’ üzerinde çalıştığını, üretim için gerekli altyapıya sahip olduklarını belirtti. Doç. Göçmen de Türkiye’de yaşayan zehirli yılan türlerine karşı, ısırma vakalarında kullanılabilecek panzehir üretimi yapılmadığını, ithal panzehirlerin de etkili olmadığını vurguladı.

BİZİM zehirliler

Türkiye’deki sürüngenlerden yalnızca engerekler insan için tehlikeli. Türkiye’de 3 aileye dahil 12 zehirli yılan türü var.

Engerekgiller familyası; boynuzlu, şeritli, Ağrı engereği, küçük engerek, Kafkas engereği, Çoruh engereği, Wagner engereği, Baran engereği, koca engerek’ten oluşuyor.

En tehlikelisi Doğu ve Güneydoğu’da yaşayan koca engerek. Türkiye’nin batısında tehlikeli olan sadece ‘boynuzlu’ ve ‘şeritli’ engerek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle