Gündem Haberleri

  Yerli gıdaya talep artıyor

  Hürriyet Haber
  12.11.2001 - 14:55 | Son Güncelleme:

  Gıda İhtiyaç Maddeleri Dağıtımcıları Derneği Başkanı Mustafa Gülgün gıdada ithal ürünlerden yeri malına doğru kaçış olduğunu söyledi.

  Gıda İhtiyaç Maddeleri Dağıtımcıları Derneği Başkanı Mustafa Gülgün 2000 yılında sabit kur politikası uygulandığı için ithalatta patlama olduğunu belirterek, 2001 yılında devalüasyon ve gelir daralması nedeniyle özellikle ithal gıda maddelerine yönelen tercihin durduğunu kaydetti. Özellikle son dönemde yaşanan ekonomik krizle işsizliğin arttığına ve kişi başına düşen gelirin azaldığına dikkat çeken Gülgün, şu bilgileri verdi:

  ``İnsanlar ellerine geçen cüzi parayı, mutfak ihtiyaçlarını karşılamak için kullanıyorlar. Devalüasyon nedeniyle ithal malların fiyatları, ortalama yüzde 35 arttı. Bu nedenle ithal ürünlerden yerli ürünlere doğru bir kaçış var.``

  Tüm Gıda İthalatçıları Derneği Başkan Vekili Eli Alazraki de, ithalatın genelinde olduğu gibi gıda ithalatında da düşüş olduğunu belirterek, alım gücünün düşmesinin, finansal ve teknik zorlukların bunun nedeni olduğunu söyledi. Tüketici tercihi açısından bazı ithal ürünlerin yerini yerlilerinin aldığını kaydeden Alazraki, ihtiyaçlarınbütçelere göre organize olduğunu ifade etti. Alazraki, özellikle hipermarketlerin kendi markaları ile daha ucuza üretip sattığı malların tüketicinin ilgisini çektiğini belirterek, şöyle devam etti:

  ``Alım gücü düştü. İthal edilen mallar dövizle alındığı için firmaların finansal zorlukları ortaya çıktı. Ayrıca bakanlığın neden olduğu teknik zorluklar da meydana geldi. İzinler uzun sürede alınıyor. Bu sürede gümrükte bekleyen malın maliyeti artıyor. Finansaldaralmanın bir nedeni de marketlere verilen malın bedelinin iki ay sonra ödenmesi. Bu firmaları zora sokuyor.``

  İzmir Ticaret Odası (İZTO) Gıda ve Tüketim Maddeleri İmalat ve İhracatı Grubu üyesi Ahmet Hikmet Çınay da,bir yıl öncesine kadar ithal ürünlerde satışın çok fazla olduğunu, tüketicinin ithal ürünleriyoğun olarak satın aldığını belirterek, son 1 yıldır yerli markalara ağırlık verildiğini söyledi. İthal ürünlerle yerliler arasında fondan kaynaklanan yüzde 30-50 arasında fiyat farkı bulunduğunu kaydeden Çınay, ``Yerli mallarında da ucuz ve markasız ürünler tercih ediliyor`` dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı