Gündem Haberleri

  Yerli doğal gazda hedef 3 yılda 25 yeni kuyu

  A.A.
  23.10.2007 - 14:09 | Son Güncelleme:

  Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO), Toreador ve Stratic ortaklığında Düzce'nin Akçakoca İlçesi açıklarında sürdürdüğü doğal gaz arama çalışmalarında 4'üncü sondaj platformu kuruldu.

  Daha önce açılan 13 kuyuya ek olarak, arama çalışmaları sonucunda 25 noktada daha gaz olduğu belirlendi ve 14'üncü kuyu için sondaj platformu kuruldu.

  Akçakoca ilçesi açıklarında çıkarılan yerli doğal gazın geçtiğimiz mayıs ayında ulusal dağıtım hattına verilmesinin ardından TPAO, yeni kuyu açmak için harekete geçti. TPAO, Toreador ve Stratic ortaklığıyla denizde sürdürülen doğal gaz arama çalışmalarında 4'üncü sondaj platformu kuruldu.

  Bölgede bu yıl 5, gelecek yıl 10, bir sonraki yıl da 10 olmak üzere 3 yılda toplam 25 kuyunun daha açılması planlanıyor.

  ÇALIŞMALAR 2004'TE BAŞLAMIŞTI

  Düzce'nin Karadeniz'e açılan ilçesi Akçakoca'da, 2004 yılı Haziran ayında başlatılan doğal gaz arama çalışmalarında, Akçakoca'nın 9 mil açığında bulunan “Ayazlı-1” isimli kuyuda 640- 980 metre derinlikte doğal gaz bulunması üzerine, Premeteu ve Saturn isimli platformların yaptığı sondajlar sonucu toplam 13 kuyu açılmıştı. 3 sondaj platformunun açtığı 13 kuyunun 9'unda gaza ulaşılırken bunların 6'sında üretime başlanmıştı. Diğer üç kuyu üzerine kurulan üretim platformunda da çalışmalar sona ererken önümüzdeki günlerde bu üç kuyudaki gaz da kıyıda kurulan Çayağzı doğal gaz işleme tesisine verilecek.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı