Gündem Haberleri

  Yerine koymadan AKM’yi yıkmam

  ANKARA
  04.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TBMM Milli Eğitim Komisyonu AKM’nin yıkılarak, yerine yenisinin yapılmasını öngören kanun tasarısının görüşmeleri tartışmalı ve gergin geçti.

  CHP’li Muharrem İnce "Bir söz vardır. ’Kapını açık bırakma ki, komşunu hırsız yapmayasın.’ Biz bu tasarıyı böyle geçirirsek komşumuzu hırsız yapmış olacağız. AKM’yi yıkmak istemenizin nedeni, Türkiye’nin ilk opera binasının orada bulunması mıdır? Siz, bir anlamda hesaplaşma içinde misiniz" diye sordu.

  MİMARİSİ KÖTÜ

  AKP’li Necat Birinci de AKM’nin, İstanbul’un siluetine bir şey katmadığını savunarak, yerine Türk mimarisini ifade edecek bir yapı yapılmasının daha doğru olacağını ifade etti. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay "AKM’nin yerine koyacak bir şey olmadan yıkmam. Yeni projenin 2010’a yetişmemesi ihtimalini görürsem, yıkmam" diyerek güvence verdi. Günay "İstanbul kaç bin yılı temsil ediyor? Ancak gelin görün ki ne surları, ne tarihi eserleri, ne de doğası kalmış? Şimdi rant kavgası, açgözlülük var. İstanbul’da kapitalizmin saldırısı var. Bütün bu rant kavgası yokken, Dolmabahçe Sarayı’nın arkasına stadyum yapılmış. Bu nasıl duyarsızlıktır? Roma’da hiçbir taşın üzerine oturamazsınız ama İstanbul’da surların içine gecekondular da yapılmış, kamu tahrip etmiş. Sadece AKM ile değil, Telekom, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile uğraşıyorum" dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı