GeriGündem Yerel mahkeme: TCK.475 Anayasa'ya aykırı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yerel mahkeme: TCK.475 Anayasa'ya aykırı

Çanakkale Ağır Ceza Mahkemesi, namus kurtarmak için gayri meşru çocuğun doğumdan sonraki 5 gün içinde terk edilmesi halinde faile cezada indirim öngören hükmün Anayasa'ya aykırı olduğunu ileri sürerek, itiraz yoluyla iptalini istedi. Anayasa Mahkemesi, başvurunun ilk incelemesini gelecek hafta yapacak.

Çanakkale Ağır ceza Mahkemesi, baktığı bir davada, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 475. maddesinin Anayasa'ya aykırılık iddiasını ''ciddi'' bularak, itiraz yoluyla iptal edilmesi istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne götürdü.
  
Mahkeme'nin başvurusunda, söz konusu hükmün Anayasa'nın  ''eşitlik'' ilkesine aykırı olduğu vurgulandı.
  
Anayasa Mahkemesi, başvurunun ilk incelemesini önümüzdeki hafta yapacak. Heyet, başvuruda bir eksiklik görmez ve yerel mahkemedeki davada uygulanacak kural olarak kabul ederse, başvuruyu esastan görüşmeye karar verecek.

Raportör, raporunu hazırladıktan sonra iptal istemi karara bağlanacak. İptali istenen düzenleme şöyle:
  
''Yukarıdaki maddelerde gösterilen terk fiilleri kendisinin veya karısının veya anasının veya evlat ve ahfadının veya kız kardeşinin namusunu kurtarmak için doğumundan henüz 5 gün geçmemiş gayri meşru bir çocuk aleyhine işlenmiş olursa fail hakkında mezkur maddelerde yazılı cezalar altıda birden üçte bire kadar indirilir.''


Yorumları Göster
Yorumları Gizle