Gündem Haberleri

  Yerel-genel birlikte

  Hürriyet Haber
  17.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yılmaz-Baykal zirvesinden yerel ve genel seçimlerin 1999 Martı'nda birlikte yapılması kararı çıktı. Ancak Yılmaz, bu kararın şimdilik açıklanmamasını istedi. İki lider açıklama ve seçim hükümeti konusu için 23 Nisan'da yeniden biraraya gelecek.

  Başbakan Mesut Yılmaz ile hükümete dışardan destek veren CHP Lideri Deniz Baykal, erken seçimin 1999 Mart ayında ve yerel-genel seçimlerle birleştirilerek yapılması konusunda anlaştı. Ancak Yılmaz, seçimin 1999 Martı'nda yapılması konusunda vardıkları anlaşmanın, kamuoyuna şimdilik açıklanmamasını istedi. Zirvede, CHP'nin hükümet çalışmalarının planlamasına katkı sağlaması konusunda da anlaşma sağlandı. Yılmaz, dün Baykal'ı TBMM'deki odasında ziyaret ederek 1 saat 25 dakika görüştü. Baykal, Yılmaz'a, ‘‘CHP'den ne istiyorsunuz? Seçimi ne zaman yapacaksınız, önümüzü görmek istiyoruz. 1999'un Mart ayında seçim yapacak mısınız? Biz belirsiz bir tarihe kadar hükümeti destekleme konusunda gün geçtikçe sıkıntıya düşüyoruz. Çünkü muhalefet etmemiz gereken karar ve uygulamalarınız var. Bu belirsizliği daha fazla sürdüremeyiz. Geleceği birlikte planlayalım’’ dedi.

  OFF THE RECORD

  Bunun üzerine Yılmaz, ‘‘Off the record mu? On the record mu? (Açıklamak mı, açıklamamak kaydıyla mı?)’’ sorusunu yöneltti. Baykal'ın, ‘‘Bu bizim açımızdan farketmez. Biz önümüzü görmek istiyoruz’’ yanıtı üzerine Yılmaz da, ‘‘1999 Mart ayında seçimleri birleştirerek yapalım, tamam. Ama off the record kalsın. Ama Mart ayında seçimi sen istiyorsun diye kabul ediyorum’’ dedi. Baykal ise ‘‘Ama benim her istediğimi kabul etmiyorsun’’ karşılığını verdi. Baykal, bunun kamuoyuna açıklanmasını ve Haziran ayından sonrasının da CHP ile hükümet arasında birlikte planlanmasını istedi. Bunun üzerine Yılmaz, bu konuda ortaklarının görüşünü alma ihtiyacı içinde olduğunu belirterek, açıklama ve seçim hükümeti konusunu görüşmek için 23 Nisan'da tekrar görüşmeyi önerdi. Baykal da 23 Nisan randevusunu kabul etti.

  ÖNSEÇİMİ SEÇMEN YAPSIN

  Bu anlaşmadan sonra iki lider, seçimin nasıl olacağı konusunda görüşlerini açıkladılar. Baykal'ın önerisi üzerine Yılmaz, ‘‘Yurtdışındaki Türk vatandaşlarının oy kullanmasını sağlayacak yasanın Haziran ayına kadar Meclis'ten çıkarılmasını’’ kabul etti. Ardından da Yılmaz, seçim yasası konusunda özel bir düzenleme önerisi bulunmadığını belirterek, mevcut yasayla seçimin yapılabileceğini söyledi. Baykal ise iki misli milletvekili adayı göstererek, bunlar arasında seçmenlerin tercih yapmasının sağlanmasını önerdi. Yılmaz da bunun güzel bir öneri olduğunu belirterek, ‘‘Olabilir, bunu ciddi şekilde konuşalım’’ dedi.

  99 Martı için anlaştılar

  Başbakan Mesut Yılmaz ile CHP lideri Deniz Baykal, dün Meclis'te yapılan zirvede biraraya geldi. İki lider yerel ve genel seçimlerin birleştirilerek 1999 Mart'ında yapılması konusunda anlaştılar. Zirvede, hükümet çalışmalarının planlamasına CHP'nin etkin bir biçimde katkı sağlaması konusunda da anlaşmaya varıldı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı