Gündem Haberleri

  Yeraltı kuyuları Erzurum'da deprem riskini artırıyor

  Hürriyet Haber
  11.07.2001 - 17:57 | Son Güncelleme:

  Erzurum'un içme suyu ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan su kuyuları, depremler açısından büyük tehlike oluşturuyor. Kuyulardan çekilen su şehrin altını boşaltıyor.

  Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mahmut Uykusuz, yaptığı açıklamada, Erzurum şehir merkezindeki içme su ihtiyacının, halen 49 kuyudan günlük 110 bin metreküp çekilen sudan karşılandığını açıkladı.  Erzurum'un çevre ilçe ve köylerden aldığı göç nedeniyle nüfusunun arttığını ifade eden Uykusuz, bu paralelde içme suyu ihtiyacının da arttığını söyledi.  Kuyulardan çekilen su miktarının artmasının "şehrin altını boşalttığını" savunan Uykusuz, şöyle konuştu:
  "Ekolojik denge bozuluyor. Bu da kısa vadede ciddi sıkıntılara yol açıyor. Erzurum'da son günlerde yer sarsıntılarının fazla görülmesi ve normal bir sarsıntının şiddetinin olduğundan daha fazla hissedilmesinin, kuyu sularının şehrin altını boşaltmasından kaynaklandığını düşünüyorum."
    
  ÇARE, ÇAT BARAJI
    
  Uykusuz, bu sıkıntılardan kurtulmanın, kuyu sularının kullanılmasından vazgeçilmesiyle mümkün olabileceğini belirterek şöyledevam etti:
  "Erzurum'da su sıkıntısı yaşanıyor ve herkes bunun farkında. Biz su sıkıntısının bitmesi için Çat Barajı'nın bir an önce tamamlanması gerektiğine inanıyoruz. Böylece hem su sıkıntısı yaşanmamış olur, hem de kuyu suları, şehri büyük felaketlerin eşiğinden kurtarmış olur. ÇatBarajı'nın gövde ve tünel bölümü DSİ tarafından tamamlandı. Projenin ikinci ayağı olan isale ve tünel hattını da bizim tamamlamamız gerekiyor. Ancak ödenek sıkıntısından dolayı henüz ihaleyi yapamadık.''
    
  YERALTI SULARI DENGELİ ÇEKİLMELİ
    
  Jeofizik Mühendisleri Erzurum Temsilcisi Rufai Çınar da,  yaptığı açıklamada, kuyu sularının içme suyu olarak kullanılmasının, en son başvurulacak yöntem olduğunu söyledi.  Çınar, yeraltı sularının kaynaklarının beslenmesi gerektiğini ve osuların yeraltından çekim miktarının dengelenmesi gerektiğini ifade ederek, "Aksi taktirde en küçük bir sarsıntıda, önü alınamayacak büyük tehlikeler ortaya çıkabilir. Vakit geçmeden Erzurum'da içme suyu sağlanan kuyu sularından vazgeçilmesi lazım" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı