GeriGündem Yer hálá kayıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yer hálá kayıyor

Sivas’ın Koyulhisar İlçesi’ne bağlı Sugözü Köyü’nün Kuzulu Mahallesi’nde önceki gün saat 10.45’de meydana gelen heyelanda, 57 haneli köyde 27 ev, 10 milyon ton toprak altında kaldı. Heyelanın yıktığı evlerin enkazı altında kalan 15 kişiye halen ulaşılamadı.

Köyde yaşayan 10 öğrencinin, heyelan sırasında taşımalı eğitim çerçevesinde Koyulhisar İlçe Merkezi’ndeki okulda olmaları facianın boyutlarının daha fazla büyümesine engel oldu.

EKİPLER BEKLİYOR

Bölgeye gelen 8 ilden toplam 55 Sivil Savunma görevlisi ile 17 kişilik AKUT ekibi, arama-kurtarma çalışmalarına başlayabilmek için devam eden heyelanın durmasını bekliyor. Ekiplerin tehlikenin geçmesi halinde de çalışma yapamayacağı, ancak iş makineleriyle toprağın atılıp, evlerin enkazına ulaşılmasının ardından bölgede ince arama yapacağı açıklandı.

YAKINLARI GELDİ

Heyelanda yakınlarını kaybeden ve İstanbul’da yaşayan Sugözülü vatandaşlar, 6 otobüsle köye geldi. Otobüsten indiklerinde köylerini heyelanda yaklaşık 10 milyon ton toprağın yuttuğunu gören bu vatandaşlar, gözyaşlarını tutamayıp hıçkırıklarla ağladı. Heyelandan sağ kurtulanlar, yakınları için gözyaşı döken bu vatandaşlara sarılarak teselli etmeye çalıştı. Kimi annesini babasını, kimi kardeşini kaybedenler, yetkililerle görüşerek, bir an önce toprak altındakilere ulaşılması için ne gerekiyorsa yapılmasını istedi.

Toprak altında kalan 15 kişi şunlar: Hüsnü Demir (82), Abdullah Demirci (52), Meliha Demirci (41), Ekrem Demirci (52), Hülya Demirci (23), Recep Demirci (45), Hasan Demirci (75), Şaziye Demirci (69), Ziya Demirci (75), Selehattin Demirci (43), Arife Karaduman (49), Arife Gülfiden Karaduman (6), Aliye Özdemir (78), Samiye Özdemir (19), Hanım Çiçek (80).

Çatalıyla kalakaldı

‘ÖNCE ses duvarını aşan bir F-16 zannettiğim, büyük bir gürültü duydum. Elimde kahvaltı çatalıyla bakmak için dışarı fırladım. Kapıdan çıktığımda toprak inliyordu sanki, ve toprağın hızla üzerime geldiğini, aktığını görünce var gücümle koşmaya başladım...’

Soner KAVAK-Eraydın AYTEKİN-Tekin ATAY-Yüksel MENEKŞE-Ferit ASLAN-Merter UCGUNOĞLU/DHA

Yorumları Göster
Yorumları Gizle