Gündem Haberleri

  Yer değiştirmeye itiraz edene hayat hakkı tanımam

  Nuran ÇAKMAKÇI-Levent HARMAN-Feyat ERDEMİR
  04.09.2005 - 01:43 | Son Güncelleme:

  İstanbul’da Erol Çakır Öğretmenevi’nde ilköğretim müdürleri için yapılan toplantıya katılan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 5 yıl süresi dolan müdürlerin görev yerlerini değiştirmeye kararlı olduklarını açıkladı.

  Çelik, buna itiraz eden ve mahkemeye başvuranlara gözdağı vererek, ‘Ben İstanbul Milli Eğitim Müdürü Balıbey’in yerinde olsam mahkemeye verenlere hayat hakkı tanımam’ dedi. Salonda tepkilere neden olan bu konuşma sırasında Çelik, şunları söyledi:

  40 YIL AYNI YERDE

  40 yıl aynı okulda müdürlük yapanlar var. Sayıları da az değil. Aynı yerde bu kadar uzun görev yapılır mı? Valiler, kaymakamlar bu kadar süre aynı yerde kalıyor mu? Okul müdürü başarılıysa gitsin başka okulda da başarısını sürdürsün.

  SİYASETEN ATAMA YOK

  Biz siyaseten atama yapmıyoruz. Tebdil-i mekanda ferahlık vardır. İstanbul dışına çıkarmıyoruz ki, sadece il içinde değişiklikler yapıyoruz. Niye itiraz?

  YOLMAYALIM

  Kayıtlarda alınan bağış meselesi hepimizi rahatsız ediyor. Okul aile birliklerini düzenledik, yönetmelik hazırladık. Bir veli okulu yeniden yapmak istiyor ya da bir bölümünde restorasyonu gerçekleştirmek istiyorsa bırakın yapsın. O velinin başımızın üstünde yeri var. Çaresiz kalırsanız gelin, ben sizin adınıza dilenirim. Ama, vatandaşı yolmayalım.

  TAM REZİLLİK

  Bazı müdürler bu konuda çok maharetli. Böyle rezillik olur mu? Kayıt yaptırmak isteyen kapıcıdan da para isteniyor. Bazı müdürler ‘makbuzlu bağış tehlikeli’ diye makbuz kesmiyor.

  BÖYLE SİSTEM OLMAZ

  Okul temizlemekte sorunlar yaşanıyor. 50 bin hizmetli kadrosu olsa da atamam. Çünkü, iş kaybetme çekincesi olmayanı çalıştıramazsınız. Adam devlet memuriyetini alıyor, 700 milyonu cebine koyuyor. Yerine 300 milyona adam tutuyor. Kendisi minibüs şoförlüğü yapıyor. Böyle sistem olmaz. Ben de bunu ‘hizmet satınalma’ ile çözeceğim. Biz uğraşmayacağız. Özel şirketler uğraşacak.

  Usulüne göre seçti

  MİLLİ
  Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, çeşitli açılış ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği Van’da, Bostaniçi Beldesi Belediyesi’ni ziyaret etti. Çelik’e beldede yetiştirilen kokulu kavun ikram edildi. Çelik, kavunu seçmek için uzun uzun kokladı.

  Mobil Okul dönemi

  BAKAN Çelik, aralıkta ‘Mobil Okul’ sisteminin devreye sokulacağını açıkladı. Van’da açılışlar yapan Çelik, şunları söyledi: ‘Eksi 50 derece soğuk ve artı 50 derece sıcaklığa karşı dayanıklı bu okulların diğer okullardan konfor, sağlamlık açısından hiçbir farkı olmayacak. 24 derslikli okulu TIR’a yükleyip ve istediğimiz yere kurabileceğimiz hareketli okullar getiriyoruz. 48 dersliğe kadar da çıkartılabilir.’

  Çelik, tuvaleti olmayan okullar için de mobil tuvalet uygulamasına geçeceklerini söyledi.

  Çelik, ‘1000-1800 dolar arasında maliyeti olan tuvaletleri köy okullarına göndereceğiz’ dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı