Gündem Haberleri

  Yenilikçiler: Kutan inandırıcı değil

  Hürriyet Haber
  03.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Kapatılan FP'nin ''yenilikçi'' milletvekillerinden Cemil Çiçek, Recai Kutan'ın yeni partiye genel başkanlığı için ''kılıf hazırlandığını'' öne sürdü.

  Çiçek, yeni parti oluşumuna ilişkin Kutan'ın bugün yaptığı değerlendirmeleri inandırıcı bulmadığını belirterek şunları söyledi:

  ''Sayın eski Genel Başkan, 'partinin kapatılmasından sonra benim genel başkanlığımda devam etmeli' diyebilirdi. Lafı döndürüp dolaştırmanın anlamı yok. Böyle bir görüntü çiziyor. Kurucular Kurulu'na, 100 milletvekili ile başka bazı isimlerin alınacağını söylüyor.

  Bu, Siyasi Partiler Kanunu'nun amir hükümlerinden biri zaten. Bunu yeni bir formülmüş gibi sunmanın, Recai Kutan'ın genel başkanlığına kılıf hazırlamanın anlamı yok. 'Hepsini davet ettik, ama gelmeyince...' diyerek gerekçe hazırlıyor.''

  Yapılan kamuoyu yoklamalarına bakıldığında mevcut partilerin hiçbirinin yüzde 10 barajını aşamayacak durumda olduğunu anlatan Çiçek, Türkiye'ye hitap edecek geniş çerçeveli bir oluşumun gerçekleştirilmesinde yarar olacağını savundu.

  Çiçek, bugünkü ortamda, kapatılan FP'nin yerine kurulacak bir veyaiki partinin de Türkiye'nin hiçbir sorunun çözemeyeceğini dile getirdi.

  Çiçek, Kutan'ın, Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi yasaklı olduğunu anımsatarak, siyasi parti kuramayacağı açıklamasına da değinerek, ''Yasaklardan şikayet eden bir zihniyetin Tayyip Erdoğan'ın yasağından medet umması düşündürücüdür'' diye konuştu. (aa)
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı