Gündem Haberleri

  Yeniler zincirci oluyor

  Şükrü KÜÇÜKŞAHİN
  22.05.2010 - 00:55 | Son Güncelleme:

  CHP’de bugün başlayacak olan Kurultay kulislerindeki son turlarımızda genel başkanlık yarışı netleşmiş olduğu için kulağımıza daha çok Parti Meclisi’ne (PM) kimlerin gireceği üzerindeki değerlendirmeler takıldı.

  Çünkü Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte CHP yönetiminin nasıl bir değişime uğrayacağı son derece önemli. Kulis yürüyüşümüz bu konuya biraz açıklık getirdi.
  Yeni isimler konusunda Kılıçdaroğlu’nun güçlü zorlukları olduğunu belirtelim başta. CHP Tüzüğü, parti üyesi olmayanların PM’ye seçilmesine olanak vermiyor. Olağanüstü durumlarda partiye üyelik yolu da ancak MYK kararı ile mümkün. MYK’nın bugünkü yapısı ise ortada. O nedenle İsmet İnönü’nün torunu Gülsün Bilgehan ve Umut Oran’ın PM üyeliği kesin gibi. Süheyl Batum, Sezgin Tanrıkulu, Ümit Kabasakal gibi vitrinde yer alması düşünülen birçok isimde ise sıkıntı yaşanıyor. Zorluğu artıran bir başka faktör de PM’ye, “Halk tipi, tuttuğunu koparan” isimler aranması.
  Peki, yeni isimler için bir formül yok mu?
  Kurultayda yapılacak tüzük değişikliği ile CHP’de MYK modelinden Başkanlık Divanı modeline geçiliyor. Bu model ANAP’ta da uygulanıyordu. Uzun yıllar ANAP’ı izleyen bir gazeteci olarak o yapıyı iyi bilirim. Bu yapıda genel başkan yardımcıları ve genel sekreter var. Bir de bunların yardımcıları. İşte bu yardımcıların ANAP’daki adı “Zincirci” idi. Yani yardımcının yardımcısı. Ama bu isimler de Başkanlık Divanı’na katılabiliyordu. İşte yeni isimlerin yönetime damga vurması için geçerli tek formül bu. CHP’nin yeni vitrini şimdilik, “Zincirci” kuşağında kalarak yönetime ağırlıklarını koyacak, Kılıçdaroğlu’na bu şekilde yardımcı olacaklar.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı