Gündem Haberleri

  Yenikapı protokolü varmış

  NURAY BABACAN / ANKARA
  20.07.2017 - 23:11 | Son Güncelleme:

  15 Temmuz darbe girişiminin ardından 7 Ağustos 2016’da yapılan Yenikapı mitinginin ardında bir dizi görüşmenin olduğu bir yıl sonra ortaya çıktı.

  Alınan bilgiye göre eski bir CHP’li siyasetçi, eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu kahvaltıda bir araya getirdi. Çiçek, Kılıçdaroğlu’nun mitinge katılmasının toplumsal mutabakat ve darbeye karşı duruş açısından önemli olduğunu anlattı. Kılıçdaroğlu ise KHK’ların kendi tabanında ve demokrasiyi savunan kesimde tepki çektiğini söyledi. Uzlaşılan konuların bir protokole bağlanması kararlaştırıldı. Çiçek ile CHP’li Bülent Tezcan’ın katıldığı ikinci görüşmede ise CHP, ‘KHK’ların Meclis’e gönderilerek yasalaştırılmasını ve OHAL kararlarının OHAL bitiminde yürürlükten kaldırılmasını’ önerdi. Çiçek ise KHK’ların TBMM’ye gönderilmesinin sağlanabileceğini, ancak OHAL’le ilgili talebin FETÖ ile mücadeleyi zaafa uğratabileceğine ilişkin çekincelerini dile getirdi. Müzakerelerden sonra OHAL kararnamelerinin TBMM’ye gönderilmesi protokole bağlandı. AK Parti, o dönemde yayınlanan üç KHK’yı derhal TBMM’ye gönderdi ve üzerinde görüşme yapıldı. Ancak Yenikapı mitinginden sonra art arda çıkarılan çok sayıdaki KHK, TBMM’ye gönderilse de görüşülmedi.

   

  SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

  Son 24 saatte ne oldu? (20.07.2017 - 2)İşte 'Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..
  Etiketler: gazetehaberleri , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı