Gündem Haberleri

  Yeniden yargılama peşindeler

  ANKARA
  04.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay ve MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Hükümet’in taş atan çocuklar ile ilgili tasarıya Abdullah Öcalan’a yeniden yargılanma yolunu açacak bir madde koyduğunu öne sürdü.

  Okay, “Kamuoyuna ‘Taş atan çocuklar yasası’ şeklinde yansıyan 9 maddelik tasarının ‘6, 7, 8 ve 9. maddeleri’ yeniden yargılama ve af yolunu açmaktadır” dedi. Okay, dün yaptığı basın toplantısında şöyle konuştu:

  “Tasarının 9. maddesi ile Ceza Muhakemesi Kanununun 311. maddesinin 2. fıkrası yürürlükten kaldırılmaktadır. Öcalan’ın AİHM’e yaptığı başvurulardan birinin konusu, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının şartlı tahliyeye olanak vermeyen şeklinin, mahkumiyet tarihinde, yani 29 Haziran 1999’da yasalarda mevcut olmadığına ilişkindir. Eğer AİHM Öcalan lehinde karar verirse, iktidarın getirdiği tasarıyla Öcalan’ın yeniden yargılanmasının yolu açılacaktır. AİHM kararına paralel olarak yeniden yargılama Abdullah Öcalan’ın cezasının indirilerek belli bir süre sonra serbest kalmasını beraberinde getirecektir. Yani terörist başına örtülü af getirecektir.”

  Oktay Vural da MHP dün Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, aynı iddiayı dile getirerek, şunları söyledi:

  Tarih şartı kalkıyor

  “Taş Atan Çocuklarla ilgili Meclis’e getirdikleri tasarıya koydukları bir madde ile Öcalan’a yeniden yargılama yolu açıyorlar. Konulan madde ile ‘4 Şubat 2003’ten önce yeniden yargılama için başvuranlar ve bu talebi reddedilenlerin, TCK’ya göre yeniden yargılanamayacakları hükmü’ndeki, ‘tarih’ şartı kaldırılıyor. Böylece, yeniden yargılamanın yolu açılıyor. Dönemin Adalet Bakanı Cemil Çiçek, 2005’te yaptığı açıklamada, ‘Öcalan 4 Şubat’tan önce başvurduğu ve talebi reddedildiği için, yeniden yargılanması mümkün değildir’ demişti. AKP, şimdi, bu tarih şartını kaldırıyor. Hükümet, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Meclis’e gönderdiği bu tasarıyı geri çekmelidir.”

  Bakan: Doğru değil

  Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise Öcalan’ın yeniden yargılanma iddialarına, “Öcalan’ın yeniden yargılanması gündemde değil. Böyle bir şey yok” karşılığını verdi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı