GeriGündem Yeni yılda hediye: karaciğer
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni yılda hediye: karaciğer

Yeni yılda hediye: karaciğer
refid:16671548 ilişkili resim dosyası

Gaziantep'te bir genç kız, organ bağışıyla, karaciğer yetmezliği yaşayan babasını hayata döndürdü.

Gaziantep'in Nizip ilçesine bağlı Suboyu köyünde yaşayan ve geçmişte kamyon şoförlüğü yapan Cuma Fırat (49), uzun zamandır karaciğer yetmezliği yaşıyordu. Rahatsızlığı dolayısıyla işini bırakan Fırat, durumu ağırlaşınca Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne kaldırıldı.

Yapılan incelemede, yoğun bakımdaki Cuma Fırat'ın ancak organ bağışıyla sağlığına kavuşabileceği tespit edildi. Kadavradan bağış olmayınca doktorları Cuma Fırat'ın yakınlarına durumu bildirdi.

Cuma Fırat'ın 7 çocuğundan Mehtap'ın (24) karaciğeri babasına uydu ve 29 Aralıkta gerçekleştirilen başarılı ameliyatla baba Cuma Fırat sağlığına kavuştu.
Gazetecilere yaptığı açıklamada, babasını sağlığına kavuşturduğu için çok mutlu olduğunu, ameliyat öncesinde hiçbir tereddüt yaşamadığını dile getiren Mehtap, “Babamı bile bile ölüme terk edemezdim. Uygun ciğer bende bulunduğu için seve seve vermeyi düşündüm. Babama yılbaşı hediyesini ben vermiş oldum” dedi.
Baba Cuma Fırat da önce kızına, sonra doktorlarına kendisini sağlığına kavuşturduğu için teşekkür etti.

Kızının ve doktorlarının kendisini hayata döndürdüğünü dile getiren Fırat, “Ben ölümü göze almıştım. Kızım ve doktorlarım beni hayata döndürdü. Ciğerim bitmiş durumdaydı” diye konuştu.

GÜNEYDOĞU ANADOLU'DA CANLIDAN CANLIYA İLK KARACİĞER NAKLİ

Gaziantep Üniversitesi Organ Nakil Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Ünal Aydın, ameliyatı birlikte gerçekleştirdiği Prof. Dr. Mehmet Koruk ve Doç. Dr. Mehmet Cesur ile birlikte yaptığı açıklamada, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde canlıdan canlıya ilk karaciğer naklini gerçekleştirdiklerini ve operasyonun başarılı olduğunu söyledi.

10 saat süren operasyonda kan nakline ihtiyaç duyulmadığını ve operasyondan bir gün sonra iki hastanın da ayağa kalktığını ve yemek yemeye başladığını dile getiren Aydın, şöyle konuştu: “Mehtap kızımız babasına karaciğerinin yarısını verdi ve babasını sağlığına kavuşturdu. Biz günlük hayatta insanlara sevgi sözcükleri söylemeye çalıştığımız zaman 'ciğerim', 'ciğerimin parçası' gibi sözcükler kullanırız. Bunlar sözel olarak söylendiği zaman bile çok anlamlıdır. Mehtap bundan daha fazlasını yaptı ve ciğerinin parçasını babasına verdi. Şimdiye kadar gerçekleştirdiğimiz karaciğer nakillerinde başarı oranımız yüzde 93. Bu dünya seviyesinde hatta bunun üzerinde bir başarı oranı.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle