Gündem Haberleri

  Yeni yıla denizde girecekler

  Hürriyet Haber
  31.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yeni yılı herkes sevdikleriyle sıcak mekanlarda eğlenerek karşılarken, 48 yaşındaki, 3 çocuk annesi yüzücü Nazan Göğen, 11 yıllık alışkanlığını sürdürerek, saat 24.00'te 2 çocuğuyla birlikte Boğaz'dan denize girecek.

  Nazan Göğen, deniz sevdasının, ayrıldığı eşinin görevi nedeniyle ABD'de bulunduğu sırada arkadaşlarıyla ‘soğuk suya girme’ konusundaki iddialaşmayla başladığını söyledi. 11 yıldır yeni yılı İstanbul Boğazı'nın soğuk sularında karşılayan Nazan Hanım, geçen zaman içinde, uluslararası yarışmalarda dereceler de almış. Göğen, bu yıl da saat tam 24.00'te Cağaloğlu Anadolu Lisesi öğrencisi 16 yaşındaki oğlu Duygun ve Berner Nahum İlköğretim Okulu öğrencisi 13 yaşındaki kızı Sesim ile Ortaköy Yüzme İhtisas Kulübü önünden denize girecek.

  Nazan Göğen, yaşamını piyano öğretmenliği yaparak sürdürüyor. İTÜ mezunu, özel bir şirkette çalışan 27 yaşındaki Birant Yurteri adlı bir oğlu daha bulunan Göğen, soğuk suların hiyakesini şöyle anlattı:

  ‘‘Ortaköy Yüzme İhtisas Kulübü sporcuları arasındayım. 11 yıllık aktif maraton yüzücülük sürecinde çok madalya aldım. En son Temmuz 2000 yılında Boğaziçi maratonunda 1'incilik, 97, 98, 99 yıllarında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın Heybeliada Uluslararası 41 Yaş Üzeri Yüzme Yarışması'nda 1'incilik, 97'de Altın Koza Film Festivali kapsamındaki Adana Seyhan Nehri'nde düzenlenen yarışmada 2'ncilik, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin Uluslararası GAP yarışmalarında 1'incilik ve 2'ncilik, 91'den beri katıldığım Çanakkale Uluslararası Şahap Tarzi Açık Deniz Maratonu'nda 1'incilikler kazandım. Uluslararası yarışmalarda 40'a yakın madalya kazandım.’’

  Denize girdiği zaman büyük bir huzur bulduğunu belirten Nazan Hanım, ‘‘Çocuklarıma her zaman, ecel beni denizde yakalarsa, cesedimi aramayın. Denizde olmak beni mutlu eder diyorum’’ dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı