Gündem Haberleri

  Yeni yıl fidanları serpiliyor

  Hürriyet Haber
  10.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rezzan HASANBEŞEOĞLU

  Yılbaşlarında, bayramlarda fidan hediye etme gelenekselleşiyor. AGM, TEMA ve ÇEKÜL aracılığıyla yeni, yeşil umutlar yayılıyor. Bir paket sigara fiyatına sizler de toprağımıza, ekonomimize, havamızın temizlenmesine katkıda bulunabilirsiniz.

  Dünya pırlanta devi De Beers'in yılbaşı armağanlarından biriydi. Şık takvimim, sevimli masa saatimle birlikte Gebze-3 ormanında bir fidan dikilmişti adıma. Sevindim ve anlamlı, duyarlı jestinden dolayı De Beers Pırlanta Bilgi Hizmetleri Müdiresi Şebnem Karacasulu Balkan'a teşekkür ettim. Telefondan sonra takıldı aklıma. Bu yılbaşında kimler kimlere fidan armağan etti? 1999 fidanları nerelere dikildi? Bir fidanın bedeli, toplam sayısı, tepkiler neydi ?

  Türkiye'de doğa konusunda başlıklara çıkanlar hep katliamlar, facialar. Oysa güzel ülkemizde olumlu, yapıcı, umut verici gelişmeler de var, ama bunlar ne yazık ki sesini duyuramıyor. İşte bu önemli, yeşil çabalardan biri yeni yıl hatırası fidanlarımız. Son yıllarda giderek benimsenmesi gerçekten sevindirici.

  De Beers'in armağanı fidanım TEMA Vakfı aracılığıyla can buldu. Önceki yıl ise ÇEKÜL'ün hediyesiydi 7 fidanım. Orman Bakanlığı'na bağlı Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolu Genel Müdürlüğü'nün (AGM) ‘‘yeni yıla fidan dikerek yeni umutlarla girelim’’ kampanyasını da unutmayalım. AGM'nin, ‘‘Yeşil bir Türkiye’’ idealiyle sürdürdüğü kampanyalar 1991'e uzanıyor. 1994'ten bu yana da yurdumuzun dört bir yanında hatıra ormanları yeşeriyor. Yaklaşık 92 bin doğaseverin desteğiyle 5 milyon 625 bin fidan dikildi. AGM Genel Müdürü Eşref Girgin, bu yıl 230 milyon fidan ürettiklerini, büyük kentlerde yaşayan ve orman özlemi çekenlere yardımcı olduklarını söylüyor. Bir fidan sadece 300 bin TL. Yaklaşık bir paket sigaranız fiyatına bir can. Yılbaşı geçti, ama Şeker Bayramı'na sayılı günler kaldı. Bayram kartı yerine AGM sizin için fidan diksin ve haberdar etsin sevdiklerinizi.

  Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı ÇEKÜL, doğayla kültürün kesişme noktasıdır. Her birimiz çeşitli gereksinimlerimiz için yılda 7 ağacın yeryüzünden eksilmesine neden oluyoruz, doğaya borçlanıyoruz. ÇEKÜL bu borcun ödenmesine önderlik ediyor. 1992'de Beykoz-Kavacık, TEM karayolu, Şile maden ocaklarında başlatılan yeşil seferberlik ertesi yıl 7 Ağaç Ormanları kampanyasıyla büyüdü. Toplanan atık kağıtların geliriyle 1994'ten bu yana ‘‘Kağıttan Ormanlar’’ serpiliyor. Bugüne kadar 625 bin kişinin katılımıyla 2 milyon 200 bin ağaç dikildi. Servi, meşe, sedir, fıstık çamı, akasya, ceviz, kestane, sahil çamı toprakla buluştu. Yılbaşında fidan armağan edenler listesinde 63 kişi, kurum ve kuruluşun adı sıralanıyor ve fidan sayısı bireysel ‘‘7 Ağaç’’ armağanları dışında 43 bin 400 adet olarak belirtiliyor.

  Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı'nın, TEMA'nın açık adı amacını, mesajını derhal veriyor, başka söze gerek bırakmıyor. TEMA İşletme Müdürü Güven Tığlı'dan bilgi alıyoruz. Yeni yılda yeşil hediyeyi yeğleyenler listesini saydım, 55 kurum var. Son üç yıldır bireysel dahil tüm taleplere yanıt veriyor TEMA. Gebze-3'le birlikte Ankara-Polatlı, Şanlıurfa, Antalya, Konya, Istanbul-Edirne Kınalı kavşağı, Ankara-Istanbul Susuz kavşağı olmak üzere 7 alanda toplam 700 bin fidan yayılıyor. Fidan fiyatları 500 bin-2.5 milyon TL arasında değişiyor. Fidanın bir canlı, bir kardeş olarak algılanması çağrısı yapan TEMA, 2000'li yıllarda daha yoğun ilgi ve katılım bekliyor. Sayısız uygarlığın izlerini taşıyan zengin kültürümüz, bereketli topraklarımız fidanlarımızla korunacak ve geleceğe uzanacak...

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı