GeriGündem Yeni vekillerimiz
MENÜ
  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
    0
    • Yazdır
    • A
      Yazı Tipi

Yeni vekillerimiz

Gümrük kapıları dahil, DSP 6 milyon 919 bin 670 oy ve yüzde 22.19 oy oranı ile birinci, MHP 5 milyon 606 bin 583 oy ve 17.98 oy oranı ile ikinci, FP 4 milyon 805 bin 381 oy ve yüzde 15.41 oy oranı ile üçüncü, ANAP 4 milyon 122 bin 929 oy ve yüzde 13.22 oy oranı ile dördüncü, DYP 3 milyon 754 bin 417 oy ve yüzde 12.01 oy oranı ile beşinci parti oldu.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), dün milletvekili genel seçimi kesin sonuçlarını ilan etti. TBMM ilk toplantısını 2 Mayıs Pazar günü saat 15.00'te yapacak. 21'inci dönemin ilk oturumu, DYP Elazığ Milletvekili Ali Rıza Septioğlu'nun başkanlığında başlayacak. Türkiye genelinde kayıtlı 37 milyon 429 bin 120 seçmenden, 32 milyon 589 bin 973'ü oy kullandı. 31 milyon 119 bin 242 oy geçerli sayıldı. Seçime katılma oranı yüzde 87.07 gibi yüksek bir oranda gerçekleşti. CHP 2 milyon 716 bin 94 oy ve yüzde 8.71 oy oranı, HADEP ise 1 milyon 482 bin 196 oy ve yüzde 4.75 oy oranı ile yüzde 10'luk ülke barajına takıldı ve TBMM'ye giremedi. Milletvekili Genel Seçimi'nde, gümrük kapılarında 66 bin 97 oy kullanıldı. Gümrük kapılarında kullanılan 65 bin 254'ü oy geçerli sayıldı. Kullanılan oyların yüzde 29.65'ini alan DSP gümrük kapılarında da birinci parti oldu.

ADANA

Mehmet Ali Bilici, Musa Öztürk (ANAP), İbrahim Yavuz Bildik, Arif Sezer, Tayyibe Gülek, Ali Tekin, İsmet Vursavuş (DSP), Ali Gören, Yakup Budak (FP), Mehmet Halit Dağlı (DYP), Recai Yıldırım, Ali Halaman, Adnan Fatin Özdemir, Mehmet Metanet Çulhaoğlu (MHP)

ADIYAMAN

Mahmut Bozkurt (ANAP), Mehmet Özyol, Mahmut Göksu, Dengir Mir Mehmet Fırat (FP), Mahmut Nedim Bilgiç (DYP), Hasari Güler (MHP)

AFYON

Halil İbrahim Özsoy (ANAP), Gaffar Yakın (DSP), Sait Açba (FP), İsmet Attila (DYP), Mehmet Telek, Müjdat Kayayerli, Abdülkadir Akcan (MHP)

AĞRI

Yaşar Eryılmaz (ANAP), Celal Esin (FP), Musa Konyar (DYP), Nidai Seven (MHP)

AMASYA

Gönül Saray (Alphan) (DSP), Akif Gülle (FP), Ahmet İyimaya (DYP), Adnan Uçaş (MHP)

ANKARA (1. BÖLGE)

Nejat Arseven, Yücel Seçkiner (ANAP), Hikmet Uluğbay, Aydın Tümen, Oğuz Aygün, Melda Bayer, Esvet Özdoğu (DSP), Oya Akgönenç Mugısuddin, M. Zeki Çelik (FP), Saffet Arıkan Bedük (DYP), Koray Aydın, Ali Işıklar, Abdurrahman Küçük, Sedat Çevik (MHP)

ANKARA (2. BÖLGE)

Yıldırım Akbulut, Birkan Erdal (ANAP), H. Uluç Gürkan, M. Zeki Sezer, H. Tayfun İçli, Ayşe Gürocak (DSP), Cemil Çiçek, Eyüp Sanay, Rıza Ulucak (FP), Mustafa Cihan Paçacı (DYP), Şefkat Çetin, Şevket Bülent Yahnici, Hayrettin Özdemir, Mehmet Arslan (MHP)

ANTALYA

İbrahim Gürdal, Cengiz Aydoğan (ANAP), Mehmet Şahin, Ahmet Sancar Sayın, Mustafa Vural (DSP), Mehmet Zeki Okutan (FP), Kemal Çelik, Salih Çelen, Mehmet Baysarı (DYP), Tunca Toskay, Nesrin Ünal, Osman Müderrisoğlu (MHP)

ARTVİN

Ergün Bayrak (DSP),Hasan Ekinci (DYP),

AYDIN

Cengiz Altınkaya, Yüksel Yalova (ANAP), Sema Pişkinsüt, Ertuğrul Kumcuoğlu, Halit Dikmen (DSP), Ali Rıza Gönül (DYP), Ali Uzunırmak, Bekir Ongun (MHP)

BALIKESİR

Agah Oktay Güner (ANAP), M. Güven Karahan, Tamer Kamber, Numan Gültekin (DSP), İsmail Özgün (FP), İlhan Aytekin, İlyas Yılmaz Yıldız (DYP), Aydın Gökmen, Hüseyin Kalkan (MHP)

BİLECİK

Sabahat Vardar (DSP), Hüseyin Arabacı (MHP)

BİLGÖL

Hüsamettin Korkutata, Mahfuz Güler (FP), Necati Yöndar (DYP)

BİTLİS

Edip Safder Gaydalı (ANAP), Zeki Ergezen (FP), Yahya Çevik (DYP), İbrahim Halil Oral (MHP)

BOLU

Avni Akyol (ANAP), Mustafa Karslıoğlu (DSP), İsmail Alptekin (FP), Necmi Hoşver (DYP), Ersoy Özcan (MHP)

BURDUR

Hasan Macit (DSP), Mustafa Örs (DYP), Süleyman Coşkuner (MHP)

BURSA

Turhan Tayan, Ertuğrul Yalçınbayır, Kenan Sönmez (ANAP), Hayati Korkmaz, Ali Rahmi Beyreli, Recep Önal, Fahrettin Gülener, Ali Arabacı, Orhan Ocak (DSP), Faruk Çelik, Mehmet Altan Karapaşaoğlu, Ahmet Sünnetçioğlu (FP), Oğuz Tezmen, Teoman Özalp (DYP), Burhan Orhan, Orhan Şen (MHP)

ÇANAKKALE

Mustafa Cumhur Ersümer (ANAP), Sadık Kırbaş (DSP), Nevfel Şahin (DYP), Sıtkı Turan (MHP)

ÇANKIRI

Hüseyin Karagöz (FP), İrfan Keleş, Hakkı Duran (MHP)

ÇORUM

Yasin Hatipoğlu (FP), Bekir Aksoy (DYP), Abdulhaluk Mehmet Çay, Vahit Kayırıcı, Melek Denli Karaca (MHP)

DENİZLİ

Beyhan Aslan (ANAP), Mehmet Kocabatmaz, Hasan Erçelebi (DSP), Mehmet Gözlükaya, Mustafa Kemal Aykurt (DYP), Salih Erbeyin, Ali Keskin (MHP)

DİYARBAKIR

Abdulbaki Erdoğmuş, Sebgetullah Seydaoğlu, Nurettin Dilek (ANAP), Abdulsamet Turgut (DSP), Sacit Günbey, Ömer Vehbi Hatipoğlu, Seyit Haşim Haşimi, Osman Aslan (FP), Mehmet Selim Ensarioğlu, Salih Sümer, Nurettin Atik (DYP),

EDİRNE

Evren Bulut (ANAP), Mustafa İlimen, Ali Ahmet Ertürk, Şadan Şimşek (DSP),

ELAZIĞ

Ahmet Cemil Tunç, Latif Öztek (FP), Ali Rıza Septioğlu (DYP), Mustafa Gül (MHP), Mehmet Kemal Ağar (Bağımsız)

ERZİNCAN

Tevhit Karakaya (FP), Sebahattin Karakelle (DYP), Mihrali Aksu (MHP)

ERZURUM

Lütfü Esengün, Aslan Polat, Fahrettin Kukaracı (FP), Ayvaz Gökdemir, Zeki Ertugay (DYP), İsmail Köse, Mücahit Himoğlu, Cezmi Polat (MHP)

ESKİŞEHİR

İbrahim Yaşar Dedelek (ANAP), Mahmut Erdir, Necati Albay, Mehmet Mail Büyekerman (DSP), Mehmet Sadri Yıldırım (DYP), Süleyman Servet Sazak (MHP)

GAZİANTEP

Mustafa Rüştü Taşar (ANAP), Mustafa Yılmaz, Ali Ilıksoy (DSP), Mehmet Bedri İncetahtacı, Nurettin Aktaş (FP), İbrahim Konukoğlu (DYP), Mehmet Ay, Mehmet Hanifi Tiryaki, Ali Özdemir (MHP)

GİRESUN

Burhan Kara (ANAP), Hasan Akgün (DSP), Turhan Alçelik (FP), Rasim Zaimoğlu (DYP), Mustafa Yaman (MHP)

GÜMÜŞHANE

Lütfü Doğan (FP), Bedri Yaşar (MHP)

HAKKARİ

Mecit Piruzbeyoğlu (ANAP), Evliye Parlak (FP), Hakkı Töre (DYP)

HATAY

Levent Mıstıkoğlu, Hakkı Oğuz Aykut (ANAP), Ali Günay, Namık Kemal Atahan (DSP), Metin Kalkan, Mustafa Geçer (FP), Mehmet Dönen (DYP), Süleyman Turan Çirkin, Mehmet Nuri Tarhan, Mehmet Şandır (MHP)

ISPARTA

Erkan mumcu (ANAP), Ramazan Gül (DYP), Mustafa Zorlu, Osman Gazi Aksoy (MHP)

İÇEL

Rüştü Kazım Yücelen, Ali Er (ANAP), M. İstemihan Talay, Edip Özgenç, Akif Serin (DSP), Ayfer Yılmaz, Turhan Güven (DYP), Enis Öksüz, Hidayet Kılınç, Ali Güngör, Yalçın Kaya, Cahit Tekelioğlu (MHP)

İSTANBUL (1. BÖLGE)

M. Ali İrtemçelik, Cavit Kavak, Sühan Özkan, Ediz Hun, Güneş Taner (ANAP), Bülent Ecevit, Nami Çağan, Ahmet Tan, Süleyman Yağız, Erol Al, Sulhiye Serbest, Cahit Savaş Yazıcı, Yücel Erdener, Fadlı Ağaoğlu (DSP), Aydın Menderes, Süleyman Arif Emre, İrfan Gündüz, Merve Safa Kavakçı, Ali Oğuz, Mehmet Fuat Fırat (FP), Hayri Kozakçıoğlu (DYP), Mustafa Verkaya, Bozkurt Yaşar Öztürk, Ahmet Çakar (MHP)

İSTANBUL (2. BÖLGE)

Sadettin Tantan, Yılmaz Karakoyunlu, Nesrin Nas, Ali Emre Kocaoğlu (ANAP), H. Hüsamettin Özkan, Ziya Aktaş, Osman Kılıç, M. Tahir Köse, Hüseyin Mert, Zafer Güler, Ahmet Gözel, Perihan Doğan (Yılmaz) (DSP), Nevzat Yalçıntaş, Mustafa Baş, İsmail Kahraman, Mehmet Ali Şahin, Hüseyin Kansu, Bahri Zengin (FP), Celal Adan (DYP), Murat Sökmenoğlu, Nazif Okumuş (MHP)

İSTANBUL 3. BÖLGE

Ahat Andican, Bülent Akarcalı, Şadan Tuzcu, Aydın Ayaydın, Şamil Ayrım (ANAP), Rıdvan Budak, Erdoğan Toprak, Bahri Sipahi, Masum Türker, Nazire Karakuş, Necdet Saruhan, İsmail Aydınlı, Bülent Ersin Gök, Mustafa Düz (DSP), Abdülkadir Aksu, Ali Coşkun, Ayşe Nazlı Ilıcak, Azmi Ateş, Mukadder Başeğmez, Osman Yumakoğulları (FP), Tansu Çiller (DYP), Mehmet Gül, Esat Öz, Mehmet Pak (MHP)

İZMİR 1. BÖLGE

Işılay Saygın, Sümer Oral, Süha Tanık (ANAP), Atilla Mutman, Hakan Tartan, B. Suat Çağlayan, Güler Arslan, Saffet Başaran, Rahmi Sezgin, Salih Dayıoğlu (DSP), Yıldırım Ulupınar (DYP), Oktay Vural (MHP)

İZMİR 2. BÖLGE

Işın Çelebi, Rıfat Serdaroğlu (ANAP), Şükrü Sina Gürel, Hayri Diri, Hasan Metin, Mehmet Çümen, Kemal Vatan, Burhan Bıçakçıoğlu, Mehmet Özcan (DSP), Hasan Ufuk Söylemez (DYP), Yusuf Kırkpınar, Ahmet Kenan Tanrıkulu (MHP)

KARS

İlhan Aküzüm (ANAP), Çetin Bilgir (DSP), Arslan Aydar (MHP)

KASTAMONU

Murat Başesgioğlu (ANAP), M. Hadi Dilekçi (DSP), Nurhan Tekinel (DYP), Mehmet Serdaroğlu (MHP)

KAYSERİ

İsmail Cem (DSP), Abdullah Gül, Salih Kapusuz (FP), Sevgi Esen (DYP), Sebahattin Çakmakoğlu, Sadık Yakut, Hasan Basri Üstünbaş, Hamdi Baktır (MHP)

KIRKLARELİ

Cemal Özbilen (ANAP), Necdet Tekin, Nural Karagöz (DSP)

KIRŞEHİR

Fikret Tecer (DSP), Ramazan Mirzaoğlu, Mustafa Haykır (MHP)

KOCAELİ

Sefer Ekşi (ANAP), Halil Çalık, Ahmet Arkan, M. Turhan İmamoğlu (DSP), Mehmet Vecdi Gönül, Osman Pepe, Mehmet Batuk (FP), Meral Akşener (DYP), Cumali Durmuş, Kemal Köse (MHP)

KONYA

Mehmet Keçeciler (ANAP), Abdullah Turan Bilge, Mehmet Emrehan Halıcı (DSP), Teoman Rıza Güneri, Veysel Candan, Remzi Çetin, Lütfi Yalman, Hüseyin Arı, Özkan Öksüz (FP), Mehmet Ali Yavuz, Mehmet Gölhan (DYP), Ömer İzgi, Faruk Bal, Hasan Kaya, Ali Gebeş, Mustafa Sait Gönen (MHP)

KÜTAHYA

Emin Karaa (DSP), Ahmet Derin (FP), İsmail Karakuyu, Cevdet Akçalı (DYP), Kadir Görmez, Seydi Karakuş (MHP)

MALATYA

Mıraç Akdoğan (ANAP), Mehmet Recai Kutan, Oğuzhan Asiltürk, Yaşar Canbay (FP), Namık Hakan Durhan, Basri Çoşkun (MHP) T. Ahmet Özal (Bağımsız)

MANİSA

Ekrem Pakdemirli (ANAP), Hakan Gülay, M. Cihan Yazar, İsmail Bozdağ (DSP), Bülent Arınç (FP), Rıza Akçalı, Mehmet Necati Çetinkaya (DYP), Mustafa Enöz, Hüseyin Akgül, Ali Serdengeçti (MHP)

KAHRAMANMARAŞ

Ali Doğan (ANAP), Mustafa Kamalak, Ali Sezal, Avni Doğan (FP), Mehmet Sağlam, Metin Kocabaş (DYP), Mehmet Kaya, Edip Özbaş, Nevzat Taner (MHP)

MARDİN

Süleyman Çelebi, Ömer Ertaş (ANAP), Mustafa Kemal Tuğmaner (DSP), Fehim Adak (FP), Metin Musaoğlu, Veysi Şahin (DYP),

MUĞLA

Hasan Özyer (ANAP), Fikret Uzunhasan, Tunay Dikmen, Nazif Topaloğlu (DSP), İbrahim Yazıcı (DYP), Metin Ergun (MHP)

MUŞ

Erkan Kemaloğlu (ANAP), Zeki Eker (DSP), Sabahattin Yıldız (FP), Mümtaz Yavuz (DYP),

NEVŞEHİR

Mehmet Elkatmış (FP), İsmail Çevik, Mükremin Taşkın (MHP)

NİĞDE

Eyüp Doğanlar (DSP), Doğan Baran (DYP), Mükerrem Levent (MHP)

ORDU

Sefer Koçak, Şükrü Yürür (ANAP), İhsan Çabuk, Hasan Fehmi Konyalı (DSP), Eyüp Fatsa (FP), Yener Yıldırım (DYP), Cemal Enginyurt (MHP)

RİZE

Ahmet Mesut Yılmaz, Ahmet Kabil (ANAP), Mehmet Bekaroğlu (FP),

SAKARYA

Ersin Taranoğlu (ANAP), Ş. Ramis Savaş (DSP), Cevat Ayhan, Nezir Aydın (FP), Nevzat Ercan (DYP), Osman Fevzi Zihnioğlu (MHP)

SAMSUN

Mehmet Çakar (ANAP), Tarık Cengiz, Yekta Açıkgöz, Şenel Kapıcı (DSP), Ahmet Demircan, Musa Uzunkaya (FP), Kemal kabataş, Erdoğan Sezgin (DYP), Vedat Çınaroğlu, Ahmet Aydın (MHP)

SİİRT

Nizamettin Sevgili (ANAP), Ahmet Nurettin Aydın (FP), Takiddin Yarayan (DYP)

SİNOP

Yaşar Topçu (ANAP), Metin Bostancıoğlu (DSP), Kadir Bozkurt (DYP)

SIVAS

M. Cengiz Güleç (DSP), Abdullatif Şener, Temel Karamollaoğlu, Musa Demirci (FP), Hüsnü Yusuf Gökalp, Mehmet Ceylan (MHP)

TEKİRDAĞ

Enis Sülün (ANAP), Fevzi Aytekin, B. Fırat Dayanıklı, Ahmet Zamantılı (DSP), Nihan İlgün (DYP),

TOKAT

M. Ergün Dağcıoğlu, Bekir Sobacı (FP), Ali Şevki Erek (DYP), Reşat Doğru, Hasan Hüseyin Balak, Lütfi Ceylan (MHP)

TRABZON

Eyüp Aşık, Ali Kemal Başaran (ANAP), Hikmet Sami Türk (DSP), Şeref Malkoç (FP), Ali Naci Tuncer (DYP), Nail Çelebi, Orhan Bıçakçıoğlu (MHP)

TUNCELİ

Kamer Genç (DYP), Bekir Gündoğan (Bağımsız)

ŞANLIURFA

Eyüp Cenap Gülpınar, Mehmet Güneş (ANAP), Zülfikar İzol, Mustafa Niyazi Yanmaz, Yahya Akman, Ahmet Karavar (FP), Necmettin Cevheri, Sedat Edip bucak, Mehmet Fevzi Şıhanlıoğlu, Mehmet Yalçınkaya (DYP), Muzaffer Çakmaklı (MHP)

UŞAK

M. Yaşar Ünal, Hasan Özgöbek (DSP), Armağan Yılmaz (MHP)

VAN

Kamran İnan (ANAP), Mustafa Bayram, Fethullah Erbaş, M. Ejder Arvas (FP), Fetullah Gültepe, Hüseyin Çelik (DYP),Ayhan Çevik (MHP)

YOZGAT

Lütfullah Kayalar (ANAP), İlyas Arslan, Mehmet Çiçek (FP), Mesut Türker, Ahmet Erol Ersoy, Şuayip Üşenmez (MHP)

ZONGULDAK

Veysel Atasoy (ANAP), Hasan Gemici, T. Boray Baycık, Ömer Üstünkol (DSP), Ömer Barutçu (DYP), İsmail Hakkı Cerrahoğlu (MHP)

AKSARAY

Ramazan Toprak (FP), Murat Akın (DYP), Sadi Somuncuoğlu, Kürşat Eser (MHP)

BAYBURT

Suat Pamukçu (FP), Şaban Kardeş (MHP)

KARAMAN

Fikret Ünlü (DSP), Zeki Ünal (FP), Hasan Çalış (MHP)

KIRIKKALE

Nihat Gökbulut (ANAP), Kemal Albayrak (FP), Hacı Filiz (DYP), Osman Durmuş (MHP)

BATMAN

Ataullah Hamidi (ANAP), Alaaddin Sever Aydın (FP), Faris Özdemir, Burhan İsen (DYP)

ŞIRNAK

Mehmet Salih Yıldırım (ANAP), Abdullah Veli Seyda (FP), Mehmet Sait Değer (DYP)

BARTIN

Zeki Çakan (ANAP), Cafer Tufan Yazıcıoğlu (DSP)

ARDAHAN

Faruk Demir (DSP), Saffet Kaya (DYP)

IĞDIR

Ali Güner (FP), Abbas Bozyel (MHP)

YALOVA

Yaşar Okuyan (ANAP), Hasan Suna (DSP)

KARABÜK

Erol Karan (DSP), Mustafa Eren (DYP), İlhami Yılmaz (MHP)

KİLİS

Doğan Güreş (DYP), Mehmet Nacar (MHP)

OSMANİYE

Şükrü Ünal (FP), Devlet Bahçeli, Mehmet Kundakçı, Birol Büyüköztürk (MHP)



Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle