GeriGündem Yeni tazminat davaları yolda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni tazminat davaları yolda

Yeni tazminat davaları yolda

YARGITAY 16. Ceza Dairesi’nce Ergenekon kararının bozulmasının ardından gözler yeni yargılama sürecine çevrildi.

Beraatle noktalanan Balyoz davasında olduğu gibi mağdurların milyonlarca liralık tazminat davaları açacağı belirtiliyor. 16. Ceza Dairesi’nin 231 sayfalık gerekçeli kararının ise pazartesi günü Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’ne girilmesi bekleniyor.

Ardından dosya davaya bakacak İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gidecek. Ergenekon davası avukatlarından Hüseyin Ersöz, İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nden beraat beklediklerini, sonrasında ise Balyoz davasındaki gibi tazminat davalarının açılmasını değerlendireceklerini ifade etti. Ersöz özetle şöyle dedi: “Silivri yargılamalarındaki kanuna aykırı uygulamalar ve kararlara ilişkin etkili soruşturma yapılmasını ve sorumluluların cezalandırılmasını bekliyoruz. Zekeriya Öz tarafından hazırlanan iddianamenin ve Ergenekon hâkimlerinin verdiği kararın arkasında hiçbir vicdan sahibi ve tarafsız hukukçunun duracağını düşünmüyorum. Tüm suçlar yönünden beraat kararı verilmesi gerekiyor.”

Bu arada Yargıtay’ın kararıyla örgüt olsa da olmasa da Danıştay saldırganı Alparslan Arslan’ın öldürme ve öldürmeye teşebbüs eylemine, ‘yardım eden’ sıfatıyla katıldıkları anlaşılan sanıklar Osman Yıldırım, Erhan Timuroğlu ve İsmail Sağır hakkında verilen beraatin de bozulduğu kaydedildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle