Gündem Haberleri

  Yeni strateji Afganistan ve Pakistan'ı kaygılandırdı

  Planet
  04.12.2009 - 00:25 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Barack Obama’nın açıkladığı yeni gözden geçirilmiş Afganistan stratejisi hem bu ülkede hem de komşusu Pakistan’da kaygılara yol açtı.

  ABD’li diplomatlar, Obama’nın askerlerin ülkeden çıkış tarihi olarak Temmuz 2011’i belirtmesiyle ABD’nin bölgeden apar topar çıkacağı fikrine kapılan Kabil ve İslamabad’ı böyle bir durum yaşanmayacağı konusunda ikna etmeye çalışıyor.

   

  Afganistan’da başkanlık sarayından yapılan açıklamada kararın memnuniyet uyandırdığı ifade edilirken Dışişleri Bakanı Rangin Dadfar Spanta’dan bunun aksi yönünde ifadeler geldi.

   

  Bakan açıklamanın Kabil için bir çeşit şok terapi olduğunu ancak gerginliğe yol açtığını ifade ederken, akıllardaki asıl sorunun Afganistan’ın ABD’ye olan ihtiyacının 18 ay içinde sona erip ermeyeceği olduğunu belirtti.

   

  Ülkede resmi olmayan kaynaklar da ABD’nin stratejisinin yarattığı memnuniyetsizliği ifade ediyor. Uzmanlar Obama’nın asker gönderme planını kabul edilebilir hale sokmak için gündeme getirdiği çıkış takviminin savaşa desteği artırmada güçlükler yaratacağını belirtiyor.

   

  TERÖRİSTLERE MÜJDE

  The Wall Street Journal gazetesine konuşan Afganistan’ın saygın milletvekillerinden Shukria Barakzai “Bu karar sadece Taliban ve diğer teröristler için iyi haber oldu” diyor.

   

  Diğer yandan Pakistan’da, ABD’nin çok kısa bir süre içinde bölgeden çekilecek olmasının İslamabad’ın Taliban militanlarıyla ittifakı sona erdirip ABD’nin çekilişinden sonra Kabil’le iyi ilişkiler kurma yönündeki isteklerini sona erdirdiği söyleniyor.

   

  Ülkede Obama’nın konuşmasının ardından yapılan resmi açılamada “ortaklığın yeniden güçlendirilmesinin” memnuniyet yaratıcı olduğu belirtilirken the New York Times gazetesine isim vermeden konuşan Pakistanlı üst düzey bir güvenlik yetkilisi “En ciddi konu çıkış tarihi. Bunun ciddi sonuçları olacak” yorumunu yaptı.

   

  PAKİSTAN'IN SORUNLARI

  Obama’nın stratejisi Pakistanlılar için iki büyük sorunu beraberinde getiriyor. Birincisi İslamabad Afganistan’daki asker sayısının artışı dolayısıyla teröristlerin Pakistan’a hücum etmesinden korkuyor. Geçtiğimiz aylarda bombalı saldırılarla ağır darbeler alan ülkede, bu durumda çatışmaların daha da artmasından endişe ediliyor.

   

  İkinci sorun, İslamabad hükümetinin çelişkili siyasi baskılar altında olmasından kaynaklanıyor. Bir yandan ABD Pakistan’ın kendi sınırları içindeki El Kaide üslerini yok etmesini isterken, diğer yandan güvenlik yetkilileri Pakistan’daki Taliban saldırılarına odaklanıyor.

   

  Pakistanlı siyasi analistler ve güvenlik yetkilileri ABD’nin sekiz yıl içinde başaramadığını 18 ay içinde başarmasının imkansız olduğu görüşünü taşıyor.

   

  GÜVEN SORUNU

  The Washington Post’ta görüşlerine yer verilen analist ve yazar Ahmed Rashid, “Eğer Taliban iki üç yıl içinde yeniden güçlenecekse neden Afganistan’daki Taliban’la düşman olalım ki?” diyerek Pakistan’daki siyasi ve askeri yöneticilerin görüşlerini özetliyor.

   

  Ülkede ABD’ye karşı duyulan güvensizlik Pakistan’ın gazetelerindeki yorumlarda da öne çıkıyor. The News gazetesinin başyazısında Obama’nın iki ülke ilişkilerini farklı bir boyuta taşıma çabalarına rağmen sekiz yıl önce Bush hükümetine duyulan güvensizliğin hala azalmadığı belirtiliyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı