Gündem Haberleri

  Yeni RTÜK Başkanı seçiliyor

  ANKA
  17.07.2009 - 14:53 | Son Güncelleme:

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), görev süresi dolan Zahid Akman’ın yerine yeni başkanı seçmek için saat 10.30’da toplandı. Sonuç, seçimin ardından öğle saatlerinde yapılacak basın toplantısında açıklanacak. Toplantıda başkanın yanısıra başkanvekili de seçilecek.

  Zahid Akman ve vekili Abdulvahap Darendeli 17 Temmuz 2007’de yapılan Üst Kurul toplantısında seçilmişlerdi.

  Yarınki Üst Kurul toplantısına yeni seçilen üyeler de ilk kez katılacak. 28 Mayıs’ta TBMM Genel Kurulu'nca, boşalan RTÜK üyeliklerine, AKP kontenjanından Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu ve Prof. Dr. Davut Dursun, MHP kontenjanından da Esat Çıplak seçilmişti. Yeni seçilen Dursun, Fendoğlu ve Çıplak, üyelik görevine dün başladı.

  Üst Kurul üyelerinin görev süresi altı yıl devam ediyor ancak bu üyelerin üçte biri iki yılda bir yenileniyor.

  Başkanlık görevi biten Zahid Akman, 2013 yılına kadar üye olarak görevini sürdürecek.

  RTÜK'te başkanlık için sadece CHP kontenjanından seçilen Hülya Alp adaylığını açıkladı. Diğer adayların toplantı sırasında adaylıklarını açıklamaları bekleniyor.

  AKMAN: ADAY OLMAYACAĞIM

  RTÜK Başkanı Zahid Akman, başkanlık için aday olmayacağını belirterek, “Benim dışımdaki diğer 8 arkadaşın hepsinin aday olma ihtimali var” dedi.

  Akman, başkan ve başkanvekilliği seçiminin yapılacağı toplantıya katılmak üzere RTÜK'e girişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Seçimlerin ardından bugün saat 12.00'de basın toplantısı düzenleyeceklerini bildiren Akman, başkanlık için Hülya Alp'in dışında bir aday olup olmadığı sorusunu şöyle yanıtladı:

  “Hülya Hanım, kamuoyuna deklare etti. Toplantıda ben aday olanları soracağım. Herhalde yeni adaylar da olur. Ben olmayacağım. Benim dışımdaki diğer 8 arkadaşın hepsinin aday olma ihtimali var. O nedenle 12'de basın toplantısı yapacağız ve ardından da sizi yeni üyelerimizi tanımanız için kurul toplantı salonuna alıp görüntü almanızı sağlayacağız.”

  RTÜK başkanlığına aday olanların oy kullanıp kullanamayacağının sorulması üzerine Akman, adayların kendileri için oy kullanabilecekleri söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı