GeriGündem Yeni program talimatı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni program talimatı

Yeni program talimatı

CHP’de 31 Mart seçimleri ile 23 Haziran İstanbul seçimlerinin ardından, Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla parti programı yeniden yazılıyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Fethi Açıkel, “Cumhuriyet değerlerimizi, liyakatli ve demokratik yurttaşlık kültürünü ön plana çıkaracak bir perspektifle ele alacağız” dedi.

Açıkel, Hürriyet’e şunları söyledi:

DEMOKRATLAR İTTİFAKI

“CHP iktidara giderken parti programının da buna uygun yeniden ele alınması gerekiyordu. Kuruluş ilkelerini merkeze alan bir demokratlar ittifakı anlayışıyla birleşenlerin ve paydaşların katılımı ile yazılacak.

Türkiye’yi iktidara taşıyacak, güçlendirilmiş parlamento ve yargı bağımsızlığını, anayasal kurumları yeniden ön plana çıkartacak bir model çerçevesinde yazılacak. Programımızı, cumhuriyet, yurttaşlık kültürü ve vatanseverliği her şeyin üzerinde tutan, Türkiye’ye layık yönetim anlayışı için temel ilkeleri ortaya koyan felsefeyle yazacağız. CHP, Cumhuriyetimizin ulu bir çınarıdır. Bu çınarın altında tüm yurttaşları, hiçbir partizanca dışlama olmaksızın, yurttaşlık hukuku ve demokratik yurttaşlık idealleri temelinde bir araya toplamayı hedefliyoruz. Cumhuriyet, demokratik haklar, kadın hakları, özgürlükler, bağımsız yargı, anayasallık, medyanın özgürlüğü ve tüm bunların temelinde Cumhuriyet değerlerimizi, liyakatli ve demokratik yurttaşlık kültürünü ön plana çıkartacak bir perspektifle ele alacağız. Bunu yaparken örgütümüz başta olmak üzere sendikalar, odalar, barolar, akademi, sivil toplum örgütleri, Türkiye’nin tüm yurtsever ve demokratlarını parti ayrımı gözetmeksizin dinleyeceğiz, görüşlerini alacağız. Henüz önümüzde bir takvim yok.

Yerel seçim başarımızla bağlantılı olarak ortaya çıkan; belediyelerimizin tüm yurttaşlarımızı kucaklayan, partizanlıktan uzak son derece saydam, hesap verebilir, liyakati ön plana çıkartan ve israf ekonomisini sona erdiren performans sergilenmesi… Bu bizim tüm Türkiye ile kucaklaşmamızın da, uzun süredir izlediğimiz Kemal Kılıçdaroğlu yaklaşımının da ruhunu oluşturuyor.”

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle