GeriGündem Yeni öğrenciye lise 4 yıl
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni öğrenciye lise 4 yıl

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, liselerde 4 yıllık eğitim uygulamasının gelecek yıl liseye yeni kayıt yaptıracak öğrencileri kapsayacağını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, tüm genel ve mesleki teknik orta eğitim kurumlarına 2005-2006 eğitim ve öğretim yılından itibaren yeni kayıt olacak öğrencilerin, bu okulları dört yılda tamamlayacaklarını açıkladı.

Hüseyin Çelik, uygulamanın mevcut öğrencileri kapsamayacağını, ”halihazırda lise birinci sınıfta veya hazırlıkta olan öğrencilerin, eski statüye tabi olarak eğitim öğretime devam edeceklerini” bildirdi. Çelik, Anadolu liseleri ile süper liselerin de 2005-2006 öğretim yılından itibaren “Anadolu Lisesi” adıyla tek program adı altında birleştirileceğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Çelik, ortaöğretimde eğitim-öğretim süresinin 4 yıla çıkarılmasıyla ilgili olarak bakanlık Başöğretmen Salonu'nda basın toplantısı düzenledi.

Tüm genel ve mesleki teknik orta eğitim kurumlarına 2005-2006 eğitim ve öğretim yılından itibaren yeni kayıt olacak öğrencilerin, bu okulları dört yılda tamamlayacaklarını açıklayan Çelik, bu uygulamanın mevcut öğrencileri kapsamayacağını, yeni kayıt olacak öğrencilerden başlamak üzere kademeli olarak hayata geçirileceğini bildirdi. Çelik, öğrenim süresi “hazırlık artı 3 yıl” olan genel ve mesleki öğretim kurumlarının öğrenim süresini de 2005-2006 öğretim yılından itibaren hazırlık sınıfı olmaksızın 4 yıl olacağını kaydetti. Bakan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Halihazırda lise birinci sınıfta veya hazırlıkta olan öğrenciler eski statüye tabi olarak eğitim öğretime devam edecekler. Yabancı dil öğretimi ağırlıklı olarak ilköğretimde başlatılacak, 4, 5, 6 ve 7.

sınıflarda ağırlıklı olarak verilecektir. AB ve OECD ülkelerinde olduğu gibi, yabancı dili günlük hayatta kullanılabilir kılmak amacıyla interaktif, yani karşılıklı etkileşime dayalı bir yaklaşım esas alınarak öğretim programları ve haftalık ders sayıları belirlenecektir.

2004-2005 öğretim yılından itibaren 105 okulda (40'ı genel lise) pilot olarak uygulamaya konulan mesleki ve teknik eğitim sisteminin güçlendirilmesi projesi kapsamında uygulanan, 9. sınıf haftalık ders çizelgesinde yer alan ortak beceriler, bilgisayar ile tanıtım ve yönlendirme dersleri, 2005-2006 öğretim yılından itibaren tüm genel liseler ile mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarının 9. sınıfında okutulacaktır.”

ANADOLU VE SÜPER LİSELER BİRLEŞİYOR

Çelik, öğrenci alımı, öğretim programları ve yabancı dil öğretimi konusunda birbirinin benzeri olan Anadolu liseleri ile yabancı dil ağırlıklı program uygulayan ve kamuoyunda “süper lise” olarak bilinen liselerin 2005-2006 öğretim yılından itibaren “Anadolu Lisesi” adıyla tek program adı altında birleştirileceğini söyledi.

Halen bu okullara devam eden öğrencilerin statülerinin korunacağını ve mezun oluncaya kadar öğrenimlerini kayıtlı bulundukları okullarda sürdüreceklerini açıklayan Çelik, “Birleştirme yalnızca 2005-2006 öğretim yılında bu okullara kayıt hakkı kazanan öğrenciler bazında uygulanacaktır” dedi.

Çelik, fen, Anadolu, Anadolu güzel sanatlar, spor, Anadolu öğretmen ve Anadolu mesleki ve teknik orta öğretim programlarının uygulandığı liseler ile imam hatip liseleri ve Anadolu imam hatip liselerinin yeniden yapılandırılmasında kendi statülerinin göz önünde bulundurulacağını kaydetti. Bu okulların öğrenci alımı ve öğretim programları itibariyle mevcut statülerinin korunacağını belirten Çelik, bu okullarda da öğretim süresinin hazırlık süresi olmaksızın 4 yıl olacağını bildirdi.

Çelik, bakanlığının Başöğretmen Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, ortaöğretimde eğitim-öğretim süresinin 4 yıla çıkarılmasıyla ilgili bilgi verdi.

Liselerin 4 yıla çıkarılmasının, 57. Hükümet döneminde, Talim Terbiye Kurulu'nca kararlaştırıldığını, 2003-2004 yılında bunun uygulanmasının söz konusu olduğunu anımsatan Çelik, ancak hükümeti devraldıklarında, fiziki mekan, donanım, dokümantasyon, öğretmen potansiyelleri itibariyle gerekli altyapı çalışmalarının yapılmadığını tespit ettiklerini anlattı.

Çelik, bu hazırlıkların yapılmasından sonra, 4 yıllık lise uygulamasının hayata geçirilmesinin daha doğru ve anlamlı olacağını düşündüklerini, bunun üzerine 4 yıla çıkarılması kararını 2 yıl ertelediklerini ifade etti.

“4 yıl uygulaması, öğrencilerin ortaöğretime daha az devam etmesi, kız öğrencilerin daha az devam ettirilmesi için yapılmıştır” şeklinde bazı yorumlar yapıldığını anımsatan Çelik, bu yorumların kendisini hayrete düşürdüğünü ve üzüldüğünü kaydetti.

“AB PERSPEKTİFİ BUNU GEREKTİRİYOR”

Çelik, liselerin 4 yıla çıkarılması kararını alma amaçlarını şöyle açıkladı:

“AB perspektifi bunu gerektiriyor. 3 Ekim'de müzakere süreci başlayacak ve bu tarihten önceki en öncelikli konu başlıkları eğitim, bilim, araştırma istatistik gibi konulardır. Biz, bu sürece hazır olmak zorundayız. AB ülkelerindeki uygulamaya baktığımızda, Almanya'da 9 yıllık temel eğitimin üzerine 4 yıllık tahsilden sonra üniversiteye gidebiliyorlar."

“HAZIRLIKTAKİ DİL DERSİ UNUTULUYOR”

Çelik, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü'nce, veli, öğrenci ve öğretmenler üzerinde, hazırlık sınıflarının fonksiyonel olup olmadığı, bu sınıflardan gerekli yarar sağlanıp sağlanmadığı yönünde geçen yıl, 25 ilde bir araştırma yapıldığına işaret ederek, araştırmada, ezici bir çoğunluğun, hazırlık sınıfının fonksiyonel, yararlı ve dil öğreniminde faydalı olmadığı sonucunun çıktığını söyledi.

Hazırlık sınıflarında yoğunlaştırılmış bir dil programı uygulandığına işaret eden Çelik, öğrencilerin birinci sınıfa başladığında ise dil dersinin neredeyse ortadan kalktığını belirtti. Çelik, diğer sınıflarda ise üniversiteye hazırlanma telaşı başladığını, bu nedenlerle hazırlık sınıfında görülen dil derslerinin unutulduğunu, edindikleri bilgilerin adeta havaya uçtuğunu kaydetti.

“ÖĞRENCİLER, KENDİ HALİNE BIRAKILMAYACAK”

Hüseyin Çelik, AB ülkelerinin, hazırlıkta geçen süreyi, lise eğitim süresine dahil etmediğini, bunun da öğrencilerin mağduriyetine yol açtığını vurguladı.

Liselerde 40-45 saate varan ders görüldüğünü, bunun da öğrencilerin araştırma yapmasına, kültürel faaliyetlere katılmasına, sosyal aktiviteler içinde olmasına, öğrenmeye dayalı etkinlikler içinde bulunmasına engel olduğunu belirten Çelik, “Yeni müfredatımız, sosyal hayata açık, hayata, mesleğe, yüksek öğretime hazırlamayı esas alıyor. Bunu yapabilmemiz için haftalık ders programlarını seyreltmemiz gerekiyor. Haftada, 40-45 saat yerine, belki 25-30 saat ders olması lazım. Onun dışında kalan boş saatlerde, elbette öğrencileri başı boş bırakmak, kendi haline terk etmek söz konusu değildir” diye konuştu.

“LİSE BİTİRME SINAVI”

Bir soru üzerine Çelik, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın lise bitirme sınavıyla ilgili bir kararı bulunmadığını belirterek, şunları kaydetti:

“Bana gelmiş bir karar, benim onayladığım bir karar yok. Sadece fikir jimnastiği yapılırken neler yapılabilir, neler yapılmalıdır bunlar konuşulurken, bu gündeme gelmiş olan bir meseledir. Bu söz konusu olsa bile 4 yıl sonra olabilecek bir şeydir. Yani 2005-2006 eğitim-öğretim yılında lise 1'e kaydolacak öğrenciler için uygulanabilecek olan bir şeydir; ki bu 4 yıl sonra demektir.”

KISA SÜREDE BİTİRME

Milli Eğitim Bakanı Çelik, “Başarılı öğrencilere liseyi 4 yıldan daha kısa sürede bitirmeleri şansı verilip verilmeyeceği” yönünde bir soruya “Böyle bir şans tanınabilir öğrencilere. Bu Avrupa'da da olan bir uygulamadır. Bunun detaylarını da arkadaşlarımız çalışıyor. Bu olabilecek bir şeydir. Ama bununla ilgili verilmiş bir karar yok” yanıtını verdi.

9. SINIFA ORTAK DERSLER GELİYOR

Çelik, 4 yıllık uygulamanın nasıl olacağı yönünde bir soruyu şöyle yanıtladı:

“Hem genel liselerde hem de mesleki eğitim liselerinde yani eğitim süresi 3 yıldan 4 yıla çıkarılan okulların birinci sınıfı, yani 9. sınıf ortak sınıf olacak. Endüstri meslek ve genel liselerde birinci sınıfta ortak dersler okunacak. Bazı kültür dersleri, ortak beceriler dersi, bilişim ağırlıklı ders ile tanıtım ve yönlendirme dersleri olacak. 9. sınıftaki öğrenci bu okula geldiği zaman bu tanıtım ve yönlendirme dersiyle hem hayata hem de hangi derslere yönelmek istiyorsa ona yönlendirilecek. "

“OKS'DE ŞİMDİLİK DEĞİŞİKLİK YOK”

Bir gazetecinin, eğitimin 3 yıldan 4 yıla çıkarılması ve ilköğretim müfredatının değiştirilmesiyle bağlantılı olarak Ortaöğretim Kurumları Sınavı'nda (OKS) bir değişiklik yapılmayacağı sorusuna Çelik, “Hayır” yanıtını verdi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle